Biogramy profesorów PW zainteresowały społeczność Wikipedii

Centrum Informatyzacji PW w ramach programu 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej prowadzi od kilku miesięcy akcję umieszczenia w Wikipedii biogramów zasłużonych profesorów PW. Pomysł zdobył uznanie wśród Internetowej Społeczności Encyklopedii Wikipedia.

Poniżej Centrum Informatyzacji PW kieruje do Czytelników Biuletynu PW krótką informację o tym, czego udało się już dokonać i zachęca do dalszej współpracy.

Początkowo założyliśmy, że będziemy zamieszczać w serwisie Wikipedia biogramy zacnych, nieżyjących już Profesorów PW, którzy swoją pracą i twórczością zasłużyli na uznanie i upamiętnienie. Nasz pomysł spodobał się społeczności naukowej naszej Uczelni do tego stopnia, że zaczęto zgłaszać także biogramy profesorów, którzy aktualnie przyczyniają się do rozwoju nauki i promowania naszej Uczelni.

Wnioskodawca składając projekt biogramu tym samym wyraża zgodę na umieszczenie biogramu w Wikipedii na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa na tych samych warunkach https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Nasze przedsięwzięcie zostało zauważone przez Rzecznika Stowarzyszenia Wikipedia Polska, pana Krzysztofa Machockiego, z którym nawiązaliśmy współpracę. W ramach niej powstał tzw. Wikiprojekt: Politechnika Warszawska. Opiekunem tego projektu po stronie Wikipedii jest pan Marek Stelmasik, absolwent PW, członek Stowarzyszenia Wikipedia Polska oraz wieloletni wolontariusz w społeczności Wikipedii. Pomysł umieszczania biogramów na Wikipedii podejmowało dotąd już wiele uczelni, jednak ogrom prac oraz dość sztywne reguły tworzenia nowych haseł powodowały, że poprzednie projekty upadały. Nasz projekt dzięki nawiązanej współpracy ze społecznością Wiki cały czas rozwija się i zmierza w dobrym kierunku, dlatego stoimy teraz przed dużym wyzwaniem…chcemy bowiem przetrzeć szlaki innym podobnym projektom, np. systematycznego umieszczania haseł problemowych i naukowych.

Będziemy wdzięczni za propozycje życiorysów Profesorów naszej Uczelni. Każdy nowy biogram jest dla nas cenny. Dzięki nim zdobywamy nową wiedzę. W celu ułatwienia Państwa pracy w tworzeniu biogramów opracowaliśmy nowy tabelaryczny formularz, w którym należy umieścić biogram. Formularz jest zamieszczony na końcu artykułu. Tak przygotowany biogram należy przesłać na adres: Alicja.Zysk@pw.edu.pl. Ostatecznym zredagowaniem biogramów oraz zamieszczeniem w Wikipedii zajmie się zespół pracowników Centrum Informatyzacji PW.

Należy pamiętać, że nowe hasła w serwisie Wikipedii nie pojawią się natychmiast. Do kilku nawet tygodni trwa bowiem proces weryfikowania ich przez zespół redakcyjny tego serwisu.

Tabelaryczny biogram (docx, 18,99 kB)

Źródło: Centrum Informatyzacji PW
Zdjęcie: Biblioteka Cyfrowa PW