Kod Enigmy – złamany. Tablica – odsłonięta

Warta żołnierska przy pamiątkowej tablicy

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci autorów złamania kodów Enigmy odbyło się 5 sierpnia 2014 r. przy ul. Śniadeckich 8. Uroczystości towarzyszyło Międzynarodowe Seminarium Naukowe w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej.

The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) - największe międzynarodowe stowarzyszenie naukowe i techniczne z siedzibą w USA, uhonorowało swoim najwyższym odznaczeniem „Milestone” (pol. „Kamień milowy”) trzech polskich matematyków z krajowego Biura Szyfrów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckigo i Henryka Zygalskiego, którzy jako pierwsi złamali kody Enigmy w latach 1932-1939. Współpracując z inżynierami fabryki AVA w Warszawie, zbudowali prawdziwą „bombę” – maszynę deszyfrującą kody Enigmy. Tym samym umożliwili Brytyjczykom odczytanie zaszyfrowanych, niemieckich wiadomości, co bezpośrednio przyczyniło się do zakończenia II wojny światowej. To prestiżowe wyróżnienie za „złamanie po raz pierwszy kodów maszyny szyfrującej ENIGMY” ostatecznie niweczy kolportowaną przez blisko 70 lat fałszywą informację przypisującą zasługi związane ze złamaniem kodów ENIGMY tylko Brytyjczykom i Amerykanom.

Uroczystość odsłonięcia tablic (w języku polskim i angielskim) na obelisku upamiętniającym polskich matematyków odbyła się 5 sierpnia przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie. Tablice odsłonili prof. Roberto de Marca - prezydent IEEE, Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego oraz prezes polskiej sekcji IEEE - prof. Ryszard Jachowicz z Wydziału Elektroniki i Techniki Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W uroczystości wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele IEEE, kombatanci II wojny światowej, przedstawiciele Armii Krajowej, członkowie rodzin polskich matematyków, przedstawiciele władz lokalnych, środowisk akademickich i naukowych oraz mieszkańcy Warszawy.

Honorowy patronat nad uroczystością objęła Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Uroczystość odsłonięcia tablic poprzedzona została Międzynarodowym Seminarium Naukowym, poświęconym złamaniu kodów Enigmy, które odbyło się w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej.

Otwarcia seminarium dokonał prof. Ryszard Jachowicz, prezes polskiej Sekcji IEEE (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW). Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej, prof. Roberto de Marca, Prezydent IEEE, Jacek Żurada, wiceprezdent IEEE oraz prof. Józef Modelski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW) i członek IEEE.

Wykłady wygłosili: prof. Chris Christensen, Northern Kentucky University (USA), „The Polish Solution of the German Enigma Machine: The Beginning of Allied Successes Against Enigma”, prof. Janusz Stokłosa z Politechniki Poznańskiej „The Way to the First Breaking of the Enigma Chapter”, prof. Stefan Dziembowski z Uniwersytetu Warszawskiego „Cryptography from Art to Science”, płk. Zbigniew Klonowski z Narodowego Centrum Kryptologii „National Centre of Cryptology as the Successor of the Polish Cryptology Tradition”.

Podczas seminarium można było również obejrzeć Enigmę – niemiecką przenośną maszynę szyfrującą opartą na zasadzie obracających się wirników.

Fotogaleria TUTAJ