Obchody 110. rocznicy urodzin prof. Mieczysława G. Bekkera

W bieżącym roku przypada 110. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych absolwentów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW, prof. Mieczysława Grzegorza Bekkera, współtwórcy pojazdu Lunar Rover Vehicle (LRV), który w programie Apollo wylądował na Księżycu.

Prof. M.G. Bekker z modelem pojazdu księżycowego/fot. arch. M.G. Bekkera

Profesor Mieczysław Grzegorz Bekker (1905-1989) większość swojego życia zawodowego spędził  w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie przez 10 ostatnich lat życia pracował dla NASA. Obok projektów pojazdów księżycowych dał się również poznać jako znakomity specjalista w dziedzinie zwanej Terramechanika.

W ramach obchodów rocznicy urodzin prof. Mieczysława G. Bekkera (dokładny życiorys zamieszczamy w załączniku poniżej), w dniu 21 lipca w Politechnice Warszawskiej gościliśmy 10-osobową grupę członków jego rodziny, na co dzień przebywających w USA.

Politechnika Warszawska odgrywa w podróży rodziny prof. M.G. Bekkera kluczową rolę. Tu właśnie jako absolwent tej uczelni w 1991 roku został po raz pierwszy w Polsce uhonorowany. Wtedy bowiem Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych PW nadał audytorium SiMR imię prof. M.G. Bekkera.

Lipcowe uroczystości w Politechnice Warszawskiej miały charakter symboliczny. W ich ramach Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół PW zorganizowało w Klubie Absolwenta krótką sesję dedykowaną prof. M.G. Bekkerowi. Spotkanie miało na celu ukazanie spuścizny naukowej Profesora i jej wpływu na środowisko uczelni. Jednym z przykładów działalności studenckiej nawiązującej do dziedzictwa prof. M.G Bekkera jest m.in. budowa pojazdów marsjańskich przez Studenckie Koło Naukowe „Bekker Team” skupione przy Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW, które na spotkaniu zaprezentowało swoje osiągnięcia i przybliżyło plany na przyszłość.

Prof. M.G. Bekker z modelem pojazdu księżycowego LRV oraz dyplomem uznania/fot. arch. M.G. Bekkera

Podczas uroczystości w Strzyżowie - miejscu urodzenia Profesora - w dniu 23 lipca, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana książka poświęcona prof. M.G. Bekkerowi. Jej współautorem jest pracownik Politechniki Warszawskiej, dr Andrzej Selenta, a wstęp do niej (poniżej) napisał dr Zbigniew Brzeziński - politolog i doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy'ego Cartera w latach 1977-1980.

„Kiedy poproszono mnie o napisanie kilku zadań do przekazywanej w Państwa ręce książki, nie do końca zdawałem sobie sprawę z tego, kim był Mieczysław Grzegorz Bekker. Przed napisaniem tych kilku zdań, dokładniej przyjrzałem się osobie oraz dorobkowi Pana Bekkera i doznałem wspaniałego odkrycia. Jeszcze jeden człowiek wielkiego formatu, który wychował się i wykształcił w Polsce, a dokonał tak wiele w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Lista jego osiągnięć jest bardzo długa i nie mam zamiaru jej cytować. Tę rolę spełnia całkowicie niniejsza książka. Wspomnę tylko te najważniejsze, które na zawsze zostały utrwalone na stronach historii rozwoju naszej cywilizacji.

Prof. M.G. Bekker podczas przejażdżki prototypem Apolla/fot. arch. M.G. Bekkera

Czego dokonał M.G. Bekker?

Był prekursorem nowej dziedziny nauki nazwanej Terramechniką oraz współtwórcą Pojazdu Księżycowego (LRV - Lunar  Roving Vehicle) dla programu Apollo. Trzykrotnie został mu nadany tytuł doktora honoris causa wyższych uczelni i jego nazwisko zostało na zawsze zapisane w Alei Zasłużonych nad Badaniami Kosmosu (Space Walk of Fame). Właściwie to już wystarczy, aby pochylić głowę na jego dokonaniami i napisać o nim książkę.

To, że ukaże się ona w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, pozwoli na dotarcie do większej grupy czytelników - nie tylko polskojęzycznych, ale także Amerykanów oraz tych, którzy nie władają już językiem ojczystym, ale poszukują swoich korzeni i chcieliby się utożsamiać z takimi Polakami, jakim był Bekker.”

Zbigniew Brzeziński

Powiązany materiał:
Śladami Mieczysława Bekkera. Z Politechniki Warszawskiej na Księżyc

Życiorys prof. M.G. Bekkera (pdf, 173,67 kB)

 

 

Opracowano na podstawie materiałów SiMR PW