Politechnika Warszawska zainaugurowała nowy rok akademicki

Zgodnie z tradycją, inauguracja odbyła się  dnia 1 października. Rok akademicki 2014/2015 uroczyście otworzył prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej. Wykład w ramach obchodów 25-lecia Wolności wygłosił prof. Jerzy Woźnicki.

Duża Aula Politechniki Warszawskiej w pierwszym dniu października, staje się miejscem, gdzie spotykają się przedstawiciele wszystkich środowisk. W tym roku uroczystości mają szczególny charakter. Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 zbiega się bowiem z obchodami 25 lat wolności wpisując się tym samym w kalendarz rocznicowych obchodów. „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności” jest wyróżnieniem, które nasza Uczelnia komunikuje przez odbywające się w Politechnice Warszawskiej wydarzenia: Plan obchodów wydarzeń rocznicowych.

Uroczysta inauguracja została poprzedzona uroczystym wprowadzeniem prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej. Jego Magnificencja dokonał podsumowania zmian, których efektem stało się odzyskanie wolności.  Rozpoczynamy w naszej Uczelni nowy rok akademicki w okresie szczególnym  okresie podsumowania historycznych wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i pojawienia się nowych wyzwań. Jest to czas, w którym możemy spojrzeć wstecz, by przyjrzeć się wydarzeniom, z których jesteśmy dumni zarówno jako Polacy, jak i osoby związane z Politechniką Warszawską. Jest to również moment, w którym powinniśmy spojrzeć w przyszłość, by przewidzieć i przygotować się na zmiany, jakie rysują się na horyzoncie rzeczywistości społecznej. I dodał  25 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, Polacy zdecydowali, że chcą żyć w wolnym i demokratycznym państwie, gdzie przestrzeganie praw jednostki stanowi podstawowy kanon życia społecznego, a szacunek dla drugiego człowieka i stanowionego prawa jest wartością uniwersalną. Przez te 25 lat tutaj, w murach Politechniki Warszawskiej, wykorzystaliśmy możliwość, jaką dała nam historia, a w roku obchodów święta niepodległości z dumą odpowiedzieliśmy na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Bronisława Komorowskiego, włączając się w obchody rocznicowe. Ich kulminacją w naszej Uczelni będzie nadchodzące święto – Dzień Politechniki Warszawskiej.

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 w Politechnice Warszawskiej

Podczas inauguracji obecni byli m.in. reprezentanci szkół wyższych – rektorzy, dziekani, wykładowcy, przedstawiciele władz centralnych, duchowieństwa, ambasadorzy, burmistrzowie miast i warszawskich dzielnic, reprezentanci służb mundurowych i świata biznesu. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki, Tomasz Jędrzejczak Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera, prof. Marek Ratajczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, prof. Michał Kleiber, Prezes PAN. Odczytany został również list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który w imieniu Bronisława Komorowskiego przedstawił Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (pełną treść zamieszczamy w załączniku poniżej). Wcześniej, listy z gratulacjami przekazali: prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego TUTAJ oraz Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego TUTAJ.

Uroczystość była także niezwykle ważna z punktu widzenia naszych najmłodszych studentów, którzy zostali włączeni w akcie immatrykulacji do grona społeczności PW. Na nowej drodze wyzwań i osiągania sukcesów powitał ich prof. Władysław Wieczorek, Prorektor ds. Studenckich. W następnej odsłonie gratulacje odebrali ich starsi koledzy, bowiem inauguracja nowego roku akademickiego stała się dla nich dniem promocji doktorskich. Dyplomy wręczył doktorantom, prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, a tekst uroczystego ślubowania wygłosił prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki.

Profesor Jerzy Woźnicki w wykładzie „Szkolnictwo wyższe 1989-2014; witalność wyzwolona przez wolność a może odwrotnie?” zwrócił uwagę m.in. na wskaźniki awansu i sukcesu polskich uczelni na przestrzeni ostatnich 25 lat. – Polskie szkolnictwo wyższe osiągnęło dojrzałość systemową i zajęło znaczącą pozycję w instytucjach europejskich. – podkreślił prof. Woźnicki. Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule przemówienia stwierdził:  Osiągnięty stan rozwoju szkolnictwa wyższego zawdzięczamy naszemu przywiązaniu do wolności i naszej witalności lat 80., która dzięki wolności instytucjonalnej stała się źródłem naszej nowej witalności w 25-leciu. I zaapelował  Pamiętajmy o trudzie i dokonaniach z lat 80!

Inauguracja roku akademickiego w Dużej Auli Gmachu Głównego stanowiła uroczystość centralną w Politechnice Warszawskiej. O terminarzu obchodów na poszczególnych Wydziałach Uczelni pisaliśmy TUTAJ.

Materiał filmowy z inauguracji roku akademickiego zrealizowany przez TVPW dostępny jest TUTAJ.

Galeria zdjęć z uroczystości (fot. BPW) TUTAJ

List Prezydenta RP (pdf, 469,86 kB)