Biuletyn PW / KRASP/KRPUT/KRUW / KRASP / Spotkanie Rektorów z całej Polski

Spotkanie Rektorów z całej Polski

W dniach 17-18 listopada, w siedzibie SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego, odbyły się dwudniowe obrady Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Po raz pierwszy uczelnia niepubliczna gościła rektorów uczelni akademickich z całego kraju.

- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to główny reprezentant i ciało opiniodawcze sektora szkolnictwa wyższego w Polsce. W uczelniach zrzeszonych w KRASP uczy się 1,3 miliona osób, co stanowi około 70% procent wszystkich studentów w Polsce. Powierzenie nam organizacji spotkania i możliwość goszczenia tak znamienitego grona osób poczytujemy sobie za wyróżnienie - podkreśla Rektor Uniwersytetu SWPS, prof.  Roman Cieślak.

Rektorzy dyskutowali między innymi sprawy związane z aktualnymi problemami szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, zmianami w systemie oświaty oraz z kwestiami dotyczącymi nowych obszarów aktywności KRASP. Podczas spotkania omówiono m.in. projekt algorytmu podziału dotacji podstawowej dla uczelni publicznych, postęp prac nad projektem ustawy 2.0 oraz nowe zasady finansowania szkolnictwa wyższego i nauki.

- Stawiamy na jakość - mówił Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Do tej pory określała ją liczba studentów w danej jednostce, teraz będzie to proporcja pomiędzy liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych. Te uczelnie, w których na jednego pracownika naukowego będzie przypadać maksymalnie 13 studentów będą finansowane w najwyższym stopniu. W nowym algorytmie również po raz pierwszy zostały uwzględnione osiągnięcia naukowe dydaktyków. Stawiamy też na umiędzynarodowienie polskich jednostek naukowych. Szczególnie interesujący w tej chwili kierunek ekspansji to Chiny - dodał.

- Zdecydowana większość postulatów KRASP zgłoszonych do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego została uwzględniona. Uważamy, że kierunek proponowanych zmian w algorytmie jest dobry - skomentował Przewodniczący KRASP, prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Prof. Wiesław Banyś, Honorowy Przewodniczący KRASP oraz prof. Jan Szmidt, Przewodniczący KRASP podczas obrad Rektorów z całej Polski

Ponadto na posiedzeniu KRASP podejmowano również kwestie dotyczące społecznej odpowiedzialności uczelni, komunikacji środowiska akademickiego ze społeczeństwem, akredytacji i rankingów, sportu akademickiego oraz efektywnego wykorzystania i rozwoju infrastruktury badawczej.

- W tej chwili pracujemy nad ogłoszeniem konkursu adresowanego do wszystkich uczelni, a w szczególności do tych, które stracą na nowym algorytmie finansowań - wyjaśniał minister Jarosław Gowin. - Chcemy stworzyć im szansę na ten okres przejściowy, zanim dostosują się do nowego algorytmu. Na konkurs przeznaczymy od 500 do 750 milionów.

Udział w wydarzeniu wzięli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Nauki, dr Jarosław Gowin oraz Podsekretarz Stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska.

Źródło/zdjęcia: Uniwersytet SWPS

Bo nie jest światło, by pod korcem stało.

Cyprian Kamil Norwid, Promethidion

Sekcja Komunikacji Społecznej