Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Debata Wydziału Zarządzania PW i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Debata Wydziału Zarządzania PW i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

11 kwietnia br. Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej zorganizował wraz z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym debatę nt. „Co dalej z euro?” w ramach cyklicznego seminarium PTE „Czwartki u ekonomistów”.

Tym razem uczestnicy debaty, prowadzonej przez prof. Elżbietę Mączyńską, prezes PTE, spotkali się we wtorek. Głównym prelegentem był wiceminister finansów (1991-1994), a obecnie prezes Capital Strategy - Stefan Kawalec, autor książki „Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty?”. Podczas swojego wystąpienia wyjaśniał dlaczego wspólna waluta Unii Europejskiej jest przedsięwzięciem przedwczesnym w stosunku do stopnia integracji gospodarczej krajów Unii.

Oponentami tej tezy byli prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, były wicepremier i minister finansów (1994-1997 i 2002-2003) oraz Maciej Stańczuk - główny ekonomista konfederacji Pracodawcy RP. Nawiązując do przedstawionych przez Stefana Kawalca założeń, prelegenci zgodzili się z tezą o przedwczesnym projekcie euro lecz zarazem stanowczo optowali za pogłębieniem integracji Unii i przyspieszeniem wstąpienia Polski do strefy euro.

W spotkaniu, transmitowanym jednocześnie w Internecie, wzięło udział ponad 60 wybitnych ekonomistów, w tym z Politechniki Warszawskiej: prof. Lech Gąsiorkiewicz i prof. Jan Monkiewicz.

Źródło: WZ PW

Jedynym czarem przeszłości jest to, że minęła.

Oscar Wilde

Sekcja Komunikacji Społecznej