Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / ECSEL JU Call Forum 2018

ECSEL JU Call Forum 2018

W dniach 6-7 marca 2018 roku w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, odbyła się konferencja ECSEL JU (Electronic Components and Systems for European Leadership Joint Undertaking) Call Forum 2018.

To coroczne wydarzenie odbywa się zawsze w prestiżowych lokalizacjach w krajach Europy Zachodniej. Po raz pierwszy ECSEL JU zdecydował się zorganizować wydarzenie w Polsce. Wybór miejsca miał na celu zarówno promocję Cezamatu, jak również zachęcenie polskich naukowców i firmy do częstszego uczestnictwa w projektach ECSEL JU.

Spotkanie otworzył Prorektor ds. Nauki prof. Rajmund Bacewicz. W konferencji wziął udział Marcin Ociepa, Wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii. 6 marca był dniem poświęconym na zapoznanie gości z ideą Cezamatu, działalnością ECSEL JU i AENEAS (Association for European NanoElectronics ActivitieS) oraz tematyką wniosków w ramach programu ECSEL JU. Działalność Cezamatu przedstawił uczestnikom konferencji prof. Tomasz Skotnicki. Z kolei możliwości uczestnictwa w programie ECSEL JU, AENEAS zaprezentowały najwyższe władze tych organizacji Prezydent ECSEL JU - Bert De Colvenaer oraz Prezydent AENEAS - Caroline Bedran, a także Dyrektor Programu Dr Yves Gigase i Koordynator Konkursu Dr Simona Rucareanu. Mateusz Bonecki z firmy Better Solutions przybliżył uczestnikom rolę ECSEL JU w Polsce.

Prezydent ECSEL JU Bert De Colvenaer/fot. Lech Trzeciak, Cezamat

Prezydent AENEAS Caroline Bedran/fot. Lech Trzeciak, Cezamat

Drugi dzień wydarzenia poświęcony był konsorcjom przemysłowym. Przemówienie wygłosił Mateusz Gaczyński, Wicedyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odbyły się także prezentacje projektów i idei, a przede wszystkim spotkania wielostronne i bilateralne w celu budowania silnych konsorcjów projektowych.

Mateusz Gaczyński, Wicedyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w MNiSW/fot. Lech Trzeciak, Cezamat

Prof. Andrzej Strójwąs i dr Roberto Zafalon/fot. Lech Trzeciak, Cezamat

W konferencji udział wzięło około 180 gości z takich, krajów jak: Belgia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Holandia. Duży procent uczestników to przedstawiciele polskich jednostek badawczo-rozwojowych, MŚP oraz firm. Zarówno najwyższe władze ECSEL JU, jak i AENEAS oceniły wysoko wydarzenie i uznały, że zakończyło się ono sukcesem. Prezentacja prof. Tomasza Skotnickiego w pierwszym dniu konferencji, jak również zorganizowane dla gości zwiedzanie laboratoriów pod przewodnictwem prof. Romualda Becka, pozwoliły przedstawić Cezamat, jako godnego uwagi potencjalnego partnera do projektów i dalszej współpracy. Nawiązane zostały kontakty, które mają na celu udział Cezamatu w projektach ECSEL JU.

Źródło: Katarzyna Kołys/CEZAMAT
Zdjęcie w zajawce: Marcin Ociepa, Wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii/fot. Lech Trzeciak, Cezamat

Szczęśliwy, komu pośród życia skwaru,

bukiet przyjaźni nie zwiędnie