Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Kopernik w odsłonie ONZ

Kopernik w odsłonie ONZ

Prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW odsłonił w siedzibie ONZ kopię obrazu Jana Matejki – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Na wystawie zaprezentowano także model pierwszego polskiego satelity naukowego „LEM”.

Uroczyste odsłonięcie kopii odbyło się 11 czerwca 2014 roku w ramach 57. posiedzenia Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ (COPUOS), na które przybyli polscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele nauki. Z okazji przekazania eksponatów na wystawę prof. Piotr Wolański, jako przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, wygłosił przemówienie przybliżające sylwetkę polskiego astronoma. Wyjaśnił również pochodzenie nazw: „LEM” i „Heweliusz”, które zostały przyporządkowane wymienionym wyżej satelitom wchodzącym w skład programu obserwacji najjaśniejszych gwiazd – BRITE.

Kopernik w ONZ

Prezentowane modele zostały zbudowane we współpracy Centrum Badań Kosmicznych z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Satelitę „LEM” ufundowało Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Fundatorem kopii obrazu Łukasza Zedlewskiego był Instytut Lotnictwa w Warszawie.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI