Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Posiedzenie Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Posiedzenie Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

24 stycznia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyło się otwarte posiedzenie plenarne Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Państwowej Akademii Nauk.

Sesję otworzyły wystąpienia prof. Piotra Wolańskiego, przewodniczącego Komitetu, oraz prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej.

Prof. Piotr Wolański oraz prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW przypomnieli historię i przybliżyli aktualną działalność Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

Informacje o zaprojektowanym i zbudowanym przez jego członków satelicie PW-Sat2 przedstawiła Inna Uwarowa, również z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Satelita został wyniesiony na orbitę 3 grudnia 2018 r. Już 29 grudnia nastąpił kluczowy element misji, jakim było otwarcie żagla deorbitacyjnego. Urządzenie ma przyspieszyć proces deorbitacji satelity i skrócić czas jego przebywania na orbicie (według przewidywań do 840 dni), dzięki czemu nie stanie się on kosmicznym śmieciem - obiektem przez lata „zanieczyszczającym” ziemską orbitę.

Podczas spotkania Jerzy Grygorczuk z firmy Astronika opowiedział o jej udziale w amerykańskiej misji „InSight” na Marsa. Firma zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy do penetratora HP3, który ma zbadać właściwości mechaniczne i termiczne gruntu planety. Misja wystartowała 5 maja 2018 r., a na Marsie sonda „InSight” wylądowała 26 listopada. Misja ma trwać dwa lata ziemskie.

Opracowanie i zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI