Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Posiedzenie Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Posiedzenie Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

24 stycznia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyło się otwarte posiedzenie plenarne Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Państwowej Akademii Nauk.

Sesję otworzyły wystąpienia prof. Piotra Wolańskiego, przewodniczącego Komitetu, oraz prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej.

Prof. Piotr Wolański oraz prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW przypomnieli historię i przybliżyli aktualną działalność Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

Informacje o zaprojektowanym i zbudowanym przez jego członków satelicie PW-Sat2 przedstawiła Inna Uwarowa, również z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Satelita został wyniesiony na orbitę 3 grudnia 2018 r. Już 29 grudnia nastąpił kluczowy element misji, jakim było otwarcie żagla deorbitacyjnego. Urządzenie ma przyspieszyć proces deorbitacji satelity i skrócić czas jego przebywania na orbicie (według przewidywań do 840 dni), dzięki czemu nie stanie się on kosmicznym śmieciem - obiektem przez lata „zanieczyszczającym” ziemską orbitę.

Podczas spotkania Jerzy Grygorczuk z firmy Astronika opowiedział o jej udziale w amerykańskiej misji „InSight” na Marsa. Firma zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy do penetratora HP3, który ma zbadać właściwości mechaniczne i termiczne gruntu planety. Misja wystartowała 5 maja 2018 r., a na Marsie sonda „InSight” wylądowała 26 listopada. Misja ma trwać dwa lata ziemskie.

Opracowanie i zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW