Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Robomaticon 2019 - walki robotów w Politechnice Warszawskiej

Robomaticon 2019 - walki robotów w Politechnice Warszawskiej

Za nami IX edycja jednego z największych turniejów robotów w Polsce. 9 marca br. po raz kolejny w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej spotkali się miłośnicy robotyki i nowych technologii. Dla zainteresowanych światem nauki zorganizowano warsztaty programistyczne.

Turniej Robotów Mobilnych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Podczas tegorocznej edycji w kilku konkurencjach roboty walczyły same, bez pomocy operatora. Zawody miały charakter otwarty - każdy mógł przyjść i wystawić swojego robota.

Konstruktorzy walczyli w konkurencjach takich jak:

- XSUMO - najbardziej popularna wśród konstruktorów konkurencja o prostej zasadzie - pokonaj jak najwięcej przeciwników. Walka składa się z trzech rund trwających maksymalnie minutę.

- FREESTYLE - jedyną zasadą obowiązującą w tej kategorii jest zasada bezpieczeństwa - robot powinien posiadać wyłącznik w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Reszta zależy od kreatywności twórcy. Sędziowie oceniają konstrukcje w kategoriach: pomysł, mechanika, elektronika, zastosowanie i oprogramowanie.

- DEATHRACE - wyścigi robotów. Osiem okrążeni w walce o tytuł najszybszego robota.

- HUMANOIDSPRINT - w tej kategorii roboty humanoidalne walczą o osiągnięcie jak najkrótszego czasu sprintu.

- LINEFOLLOWER - ciasne zakręty, szybkie długie proste i zdradzieckie skrzyżowania. W konkurencji najbardziej liczą się szybkość i przyczepność.

- LINEFOLLOWER ENHANCED - klasyczny LF wzbogacony o dodatkowe przeszkody, rampy, skrzyżowania, przerwy, huśtawki itd. Liczy się każda sekunda - oprócz śledzenia czarnej linii, robot musi wiedzieć jak się zachować, gdy na swojej drodze napotka przeszkodę. Maszyny kwalifikowane są do dwóch kategorii: z turbiną i bez.

- HUMANOIDSUMO - zawody sumo robotów na dwóch nogach. Roboty ustawiane są na przeciwnych ćwiartkach okrągłego ringu. Mecz składa się z trzech jednominutowych starć. 

- ICROMOUSE - Prawdziwy sprawdzian szybkości i dokładności dla wszystkich autonomicznych robotów. Zasady są proste - robot ma 10 minut na zapamiętanie trasy labiryntu i przejechanie go, w jak najkrótszym czasie. 

- PUCKCOLLECT - PuckCollect, czyli Seek and Collect. Rajd po pustkowiu w poszukiwaniu Pucków, czyli małych kolorowych krążków.

Członkowie Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym i Energetyki Lotnictwa zdobyli, aż trzy pierwsze i trzy drugie miejsca.

Oprócz emocjonujących turniejowych zmagań organizatorzy zadbali o prezentację robotów przemysłowych sponsorów turnieju. Dla zainteresowanych światem nauki zorganizowano natomiast warsztaty programistyczne.

Więcej na stronie www.robomaticon.pl 

Zdjęcia: Marta Wereska/Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW