Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / VII Ogólnopolskie Sympozjum - Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

VII Ogólnopolskie Sympozjum - Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

Tegoroczne sympozjum na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych poświęcone było historii rozwoju konstrukcji pojazdów, przybliżając tym samym techniki rekonstrukcji oraz konserwacji obiektów mających znaczenie historyczne. Wystawę zorganizował Instytut Pojazdów Politechniki Warszawskiej.

W spotkaniu udział wzięli specjaliści, sympatycy starej motoryzacji oraz osoby zainteresowane osiągnięciami dawnej myśli inżynierskiej. Tradycyjną już częścią sympozjum stała się wystawa i prezentacja pojazdów historycznych. W tym roku tematem przewodnim były „Polskie Konstrukcje Motoryzacyjne w latach 1922-1939”. Uprzywilejowane miejsce zarezerwowane zostało dla obiektów związanym z walkami Żołnierza Polskiego w 1939 r.

Warto tu jednak dodać, iż poza prezentacją obiektów, dużym powodzeniem cieszyła się towarzysząca wystawie sesja plakatowa autorstwa dr Jana Tarczyńskiego w opracowaniu graficznym Aleksandry Filipowicz, Beaty Dymczyk i Beaty Czekaj-Wiśniewskiej, będąca uzupełnieniem referatu „Nowatorskie koncepcje techniczne w polskich pojazdach mechanicznych w latach 1918-1939”. Aktualne innowacje z zakresu mechaniki użytecznej na co dzień przedstawiono w postaci skanera i drukarki 3D. 

VII Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

Wśród zalet VII Ogólnopolskiego Sympozjum należy wymienić możliwość zadawania pytań specjalistom, jak i sposobność wglądu w tajniki motoryzacji sprzed wieków. Przedstawiane szerokiej publiczności modele pojazdów opatrzone były bowiem nie tylko w tablice informacyjne, ale i komentarze wygłaszane na żywo w strojach z epoki. Pojazdy wojskowe, ekskluzywne auta, stalowe rumaki z silnikiem lub bez, dawały dobre wyobrażenie o tym, jak przed laty zapatrywano się na kwestie związane z komunikacją w ujęciu alokacji w terenie. Wrażenie było tym większe, iż pokaz uwzględniał także prezentację wybranych modeli w ruchu.

Równolegle podczas wystawy, zaprezentowano pojazdy studentów z Koła Naukowego Mechaników Pojazdów przy Wydziale SiMR, zaprojektowane specjalnie na zawody The Shell Eco Marathon Europe. Pojazdy Hussar (auto spalinowe) i Green Arrow (bolid elektryczny, zajęły odpowiednio 26 (na 59 miejsc) i 15 miejsce (z 31 drużyn). Więcej o dokonaniach studentów TUTAJ

Honorowy patronat nad sympozjum objęli prof. dr hab. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, gen. bryg. Zygmunt Mierczyk, Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej oraz Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

Galeria zdjęć TUTAJ

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW