Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Wystąpienie Ambasadora USA w Politechnice Warszawskiej

Wystąpienie Ambasadora USA w Politechnice Warszawskiej

24 listopada 2015 r. w Małej Auli Politechniki Warszawskiej miało miejsce wystąpienie Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki Paula W. Jonesa pt. "A New Era in U.S.- Polish Relations".

Paul W. Jones/źródło: Ambasada USA

Paul W. Jones został zatwierdzony przez amerykański Senat na stanowisko ambasadora USA w Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2015 roku, a 11 września tego roku zaprzysiężony przez sekretarza stanu Johna Kerry’ego.

Ambasador Jones ma bogatą wiedzę w zakresie kwestii europejskich. W latach 2013-2015 jako główny zastępca asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji odpowiadał za wszelkie aspekty polityki amerykańskiej i działań USA w Europie, zwłaszcza w odniesieniu do Rosji i Ukrainy. Był zastępcą szefa misji w amerykańskim przedstawicielstwie przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Wiedniu (2004-05), takie samo stanowisko zajmował w ambasadzie USA w Skopje w Republice Macedonii (1996-99). W 1995 roku pracował w misji OBWE w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina), zajmując się wdrażeniem porozumienia pokojowego z Dayton; w latach 1992-1994 pracował w ambasadzie USA w Moskwie. W Waszyngtonie zajmował stanowisko dyrektora biura ds. Europy południowo-środkowej; wcześniej kierował sekcją ds. Holandii, Belgii i Luksemburga. Dwukrotnie wchodził w skład personelu sekretarza stanu – jako dyrektor biura sekretariatu ds. osobowych oraz jako pracownik całodobowego centrum operacyjnego.

Dopełnieniem jego wiedzy o Europie są doświadczenia zdobyte w Azji i Azji Południowej. Jako ambasador USA w Malezji (2010-2013) doprowadził do znaczącego rozwoju relacji między USA a Malezją, uzyskując jako pierwszy ambasador amerykański honorowy tytuł Dato. Gdy prezydent Obama mianował zmarłego już Richarda Holbrooke’a specjalnym przedstawicielem USA w Afganistanie i Pakistanie, decyzją Holbrooke’a Paul Jones został jego pierwszym zastępcą, jednocześnie pełniąc stanowisko zastępcy asystenta sekretarza stanu ds. Azji Południowej. Paul Jones był również zastępcą szefa misji i chargé d’affaires w ambasadzie USA w Manili na Filipinach (2005-09). W pierwszych latach służby dyplomatycznej pracował na placówce w stolicy Kolumbii, Bogocie.

Ambasador Jones jest zawodowym dyplomatą, wysokim rangą przedstawicielem służby zagranicznej w Departamencie Stanu. Został uhonorowany licznymi nagrodami, otrzymał m.in. Presidential Meritorious Service Award, Robert C. Frasure Memorial Award za działalność na rzecz pokoju, oraz kilkakrotnie Superior Honor Award. Zna hiszpański i rosyjski, uczy się polskiego. Ukończył Cornell University, uzyskał stopień magistra na University of Virginia i w Naval War College.

Źródło: Ambasada USA
Zdjęcia ze spotkania: I. Koptoń-Ryniec/Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW