Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Wystąpienie dr. hab. inż. Janusza Zawiła-Niedźwieckiego na święcie AGH

Wystąpienie dr. hab. inż. Janusza Zawiła-Niedźwieckiego na święcie AGH

Każdego roku 16 listopada Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie obchodzi swoje święto - Dni prof. Antoniego Hoborskiego. Obchody składają się z całego cyklu imprez - wykładów, seminariów, konkursów - związanych tematycznie z matematyką, fizyką i chemią.

Celem organizacji Dni prof. Antoniego Hoborskiego - Święta Nauk Ścisłych w AGH jest upowszechnienie i popularyzacja potrzeby rozwoju nauk ścisłych i świadomości ich właściwego nauczania w szczególności w środowiskach nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i akademickich oraz otoczeniu przedsiębiorców - jako konsumentów efektów pracy naukowców oraz potencjalnych przyszłych pracodawców dla absolwentów szkół wyższych.

Prof. Antoni Hoborski - wybitny matematyk - był pierwszym rektorem Akademii Górniczej (później AGH) w latach 1920-1922 i jednocześnie dziekanem pierwszego w AG Wydziału Górniczego. Jego działalność naukowa, dydaktyczna i organizacyjna to wspaniały przykład idei łączenia podstawowych nauk ścisłych z aplikacyjnymi naukami technicznymi.

Kulminacją Dni prof. Antoniego Hoborskiego jest uroczyste posiedzenie Senatu AGH, w toku którego wręczane są trzy tradycyjne wyróżnienia. W 2018 roku poszczególne nagrody otrzymali:

  • Tytuł Honorowego Konsula AGH – dr Andreas Glenz, absolwent AGH, Prezes firmy PREVAC;
  • Nagroda im. Antoniego Hoborskiego "Diamentowa Kula" – prof. Andrzej Lewenstam pracujący zarówno na Wydziale Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Abo-Turku (Finlandia), jak również na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH;
  • Nagroda im. Kazimierza Bartla (wybitnego matematyka, rektora Politechniki Lwowskiej, premiera w II Rzeczypospolitej) – prof. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

W przypadku ostatniej nagrody do wygłoszenia laudacji został zaproszony Janusz Zawiła-Niedźwiecki, dziekan Wydziału Zarządzania PW.

Zdjęcie w zajawce: AGH

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW