Biuletyn PW / Modernizacja Uczelni / BIS I - parking, który zmienia się w skwer

BIS I - parking, który zmienia się w skwer

W jaki sposób efektywnie wykorzystać przestrzeń parkingu? Zaprojektować teren tak, żeby można go było zaadaptować do potrzeb organizatorów imprez.

BIS I jest parkingiem położonym pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej a Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych. Właśnie trwa jego modernizacja, aby po wyprowadzeniu samochodów pozostawał skwer, na którym organizować będzie można imprezy studenckie.

Pierwsze dwie części zmodernizowanego parkingu oddano do użytku w maju br. Do najważniejszych zadań należało: skruszenie i wywiezienie zalegającego na terenie betonu, nawiezienie ziemi, posadzenie zieleni oraz ułożenie kostki ażurowej MEBA.

Jej zastosowanie na parkingu przyniosło podwójną korzyść. Po pierwsze, teren stał się zielony, bo przez kostkę prześwituje nowo nasadzona trawa. Po drugie - miękkie podłoże znajdujące się pod spodem ułatwia ustawienie namiotów, mocowanie popularnych „dmuchańców” i innych konstrukcji mobilnych.

W trakcie prac budowlanych został odkryty ciężki chodnik o konstrukcji ponad 20 centymetrów grubości. Po konsultacjach zdecydowano się go zostawić i podnieść teren do odpowiedniego poziomu.

Wyznaczono ponad 60 miejsc parkingowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Przyjazny klimat miejsca tworzy nowo nasadzona zieleń: trawnik, żywopłot i rośliny pnące. Projektanci pomyśleli też o wydzieleniu specjalnego miejsca na scenę i ustawieniu ławek.

Pierwsza impreza, Fontanna Pragnienia, czyli piknik studencki organizowany cyklicznie przez Wydziałowe Rady Samorządów, odbyła się 17 maja br. Kolejna zaplanowana jest na 10 czerwca. Do tego czasu władze Uczelni planują powiększyć powierzchnię skweru o trzecią część parkingu.

Zdjęcia z budowy: Sekcja Terenów Zielonych PW
Zdjęcia po rewitalizacji terenu: Biuletyn PW

Kto wiele obejmuje, mało ściska.

Kto trzyma mało, może trzymać mocno.

Przysłowie ludowe

Sekcja Komunikacji Społecznej