Biuletyn PW / Modernizacja Uczelni / „Jednolity Plik Kontrolny (JPK) - Przygotuj system SAP do e-kontroli podatkowej”

W dniu 19 kwietnia 2016 r. w budynku Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT PW) odbyło się seminarium pt. „Jednolity Plik Kontrolny (JPK) - Przygotuj system SAP do e-kontroli podatkowej”.

Skład uczestników spotkania był odzwierciedleniem dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i przenikania się dziedzin wiedzy. To - tylko pozornie stricte finansowe - zagadnienie zgromadziło przedstawicieli szeregu uczelni (pracownicy kwestur, informatycy), prawników kancelarii podatkowych, przedsiębiorców różnych sektorów oraz dostawców rozwiązań informatycznych.

W toku seminarium doradcy podatkowi z Kancelarii Prawniczej Olesiński i Wspólnicy przedstawili analizę nowych wymagań wynikających z wprowadzenia JPK oraz zakres w jakim organizacje rynkowe będą musiały się przygotować do spełnienia oczekiwań Ministerstwa Finansów. Na omówionych przykładach zasygnalizowali możliwość niejednoznacznych interpretacji wytycznych MF dotyczących JPK i wynikających z tego zagrożeń. Z kolei specjaliści z firmy informatycznej SI-Consulting zaprezentowali specjalnie w tym celu opracowany produkt informatyczny „Kreator JPK”, który umożliwia generowanie plików JPK na każdorazowe zapytanie MF. Obydwie prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem audytorium i wywołały intensywną merytoryczną dyskusję.

Seminarium jest pierwszym krokiem naszej Uczelni w celu zorganizowania swego rodzaju Klubu Akademickich Użytkowników systemu SAP.

Organizatorzy: Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej oraz SI-Consulting sp. z o.o.

Zdjęcie: Biuletyn PW

Cechą życia jest pęd ku przyszłości.

Antoni Kępiński

adres e-mail: bpw@rekt.pw.edu.pl