Biuletyn PW / Modernizacja Uczelni / Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości na Wydziale MiNI Politechniki Warszawskiej

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW 30 listopada br. zaprezentowano możliwości nowego laboratorium, w którym wirtualna rzeczywistość będzie wykorzystywana w jak najbardziej realnym świecie badań i projektów.

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej już w 2014 roku otrzymał status NVIDIA CUDA Teaching Center. Dzięki niemu studenci i pracownicy uzyskali dostęp do najnowszych kart graficznych i superwydajnych obliczeń równoległych. Realizując dążenia w przybliżaniu studentom i pracownikom najnowszych technologii, Wydział MiNI w bieżącym nawiązał kontakt z firmą Crytek znaną m.in. z silników do gier CryEngine, a w listopadzie 2016 r. Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych został pierwszym partnerem akademickim konsorcjum VRFirst w tej części Europy.

Na bazie podjętej współpracy, na Wydziale MiNI powstało Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości, które od 1 grudnia funkcjonuje w sali 304. Dzień wcześniej Dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych dr hab. Wojciech Domitrz, prof. PW (na zdjęciach powyżej) uczestniczył w inauguracji przedsięwzięcia. Jego wprowadzeniem oraz aktualną obsługą zajęli się w szczególności: dr inż. Joanna Porter-Sobieraj, dr inż. Krzysztof Kaczmarski, prof. dr hab. inż. Krzysztof Marciniak, mgr inż. Marcin Borkowski oraz studenci ze specjalności Projektowanie systemów CAD/CAM i pracownicy wydziałowego Laboratorium Informatyki. Sprzęt przekazało VR First www.vrfirst.com. Podczas prezentacji jego możliwości do dyspozycji studentów i przybyłych gości oddano m.in. trzy stanowiska VR wyposażone w gogle Oculus Rift oraz kontrolery XBoxOne.

Fotorelacja z otwarcia Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości

Zdjęcia: Biuletyn PW

Cechą życia jest pęd ku przyszłości.

Antoni Kępiński

adres e-mail: bpw@rekt.pw.edu.pl