Biuletyn PW / Modernizacja Uczelni / Rewitalizacja terenu wokół pomnika przed Gmachem Technologii Chemicznej

Rewitalizacja terenu wokół pomnika przed Gmachem Technologii Chemicznej

Otoczenie pomnika, który jest wyrazem hołdu dla poległych członków społeczności PW uzyskało właśnie nowy kształt. Świeże nasadzenia krzewów i wygodny podjazd wyraźnie eksponują miejsce pamięci.

Inwestycja, mająca na celu przywrócenie dawnej świetności sąsiedztwa pomnika Pamięci Profesorów, Pracowników, Studentów oraz Żołnierzy Września i Powstania Warszawskiego Poległych i Zamordowanych w latach 1939-1945, została ukończona w pierwszej połowie czerwca 2016 r. Jej realizacja rozpoczęła się w marcu bieżącego roku, po uzyskaniu odpowiednich zgód i pozwoleń w tym konserwatora zabytków na wycinkę starych drzew.

Otoczenie pomnika przed Gmachem Technologii Chemicznej/fot. Biuletyn PW

Pracownicy Sekcji Terenów Zielonych i Transportu Politechniki Warszawskiej usunęli kilka chorych tuj, a na ich miejsce posadzili nowe - szmaragdowe i kuliste. Drzewostan został również wzbogacony w trzy srebrne świerki. Wokół pomnika podniesiono wilgotność podłoża, które uzupełniono żyzną ziemią oraz drewnianymi zrębkami. Zasiano trawę i posadzono płożący barwinek. Wykonana z piaskowca bryła pomnika została dokładnie umyta, dzięki czemu widniejąca na niej pamiątkowa tablica z inskrypcją jest lepiej widoczna.

Prace modernizacyjne/fot. Sekcja Terenów Zielonych i Transportu PW

Rewitalizacja terenu wokół pomnika, a w szczególności  likwidacja wysokich krawężników oraz wybudowanie szerokiego podjazdu sprzyja m.in osobom niepełnosprawnym. Przygotowano również dwa parkingi rowerowe na dwanaście miejsc postojowych. Kolejnych sześć, w obrębie Kampusu Głównego powstanie do października br. Przed Gmachem Technologii Chemicznej pojawiły się jednocześnie słupki ograniczające możliwość parkowania w strefie zielonej, niemniej kierowcy parkować już mogą na wyremontowanym i utwardzonym parkingu.

Prace modernizacyjne/fot. Sekcja Terenów Zielonych i Transportu PW

Wśród innych inwestycji zrealizowanych ostatnio na terenie Kampusu wymienić chociażby należy zakup czterdziestu nowych ławek umiejscowionych m.in. przy fontannie i Nowej Kreślarni.

Podobne materiały:

Parking BIS II z miejscami dla studentów i pracowników PW
Nowy teren rekreacyjny PW już dostępny!

Opracowanie: Izabela Koptoń-Ryniec
Zdjęcia: Biuletyn PW, Sekcja Terenów Zielonych i Transportu Politechniki Warszawskiej

Twoje życie będzie takie, jakim uczynią je Twoje myśli.

Marek Aureliusz

Juwenalia Płockie 2018

16:00 - 27 Maj 23:00

Regaty o Puchar Rektora PW