Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka

Nauka i Dydaktyka

Nauka

Wynalazki z PW nominowane do SOCZEWEK FOCUSA 2016

W bieżącym roku aż cztery projekty stworzone na PW zostały nominowane do Soczewek Focusa. Wśród nich znajdziemy rakietę TuCan, zapylającego B-droida, sztuczną krew, chip minitorujący zdrowie - BioSoC. Głosowanie potrwa do 31 marca 2017 r.

Mobilna Wytwornica Ciekłego Azotu dziełem studentów z PW

Potrzebowali źródła ciekłego azotu do pokazów i badań naukowych, więc postanowili, że sami skonstruują takie urządzenie. Po 10 miesiącach pracy studenci Politechniki Warszawskiej mogli już z dumą zaprezentować swoje dzieło - Nitrogenosa.

Zachęcamy do wsparcia projektów naukowców z PW w konkursie na innowację roku 2016

Aż 5 wynalazków zaprojektowanych przez naukowców Politechniki Warszawskiej bierze udział w konkursie Connecting People to Technology. Głosy można oddawać do 28 lutego 2017 r.  

Dział Badań i Analiz CZIiTT PW zaangażowany w międzynarodowy projekt GETM3

W dniach 26-27 stycznia br. w Newcastle Business School odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt Global Entrepreneurial Talent Management 3 - GETM3. To 4-letni projekt badawczy, w którym dużą rolę odgrywają mobilności naukowców.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” Wywiad z prof. T. Wierzchoniem z Wydziału Inżynierii Materiałowej

Nagroda Mistrza Techniki, sztuczne serce, kosmiczna misja. Mało? Na pewno. Prof. Tadeusz Wierzchoń ma zawsze coś do powiedzenia. I do zaprezentowania. Niewielką część swojego pokaźnego dorobku przybliża już dzisiaj Czytelnikom Biuletynu PW.

Przedstawiciele PW w składzie Rady Centrum Naukowo-Przemysłowego Teleinformatyki

W styczniu 2017 roku powołano Radę Centrum Naukowo-Przemysłowego Teleinformatyki, która funkcjonować będzie w ramach jednostek badawczych Ministerstwa Cyfryzacji. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.

Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Jednostki naukowe i przedsiębiorcy do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Porozumienie w tym zakresie podpisali wicepremier M. Morawiecki oraz dyrektor ESA J. Woerner.

Prezes Rady Ministrów przyznała nagrody dla najwybitniejszych uczonych. Wśród wyróżnionych - naukowcy z PW

Premier Beata Szydło przyznała nagrody za działalność naukową, naukowo-techniczną, i artystyczną oraz za rozprawy habilitacyjne i doktorskie w 2015 r. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z PW: prof. Włodzimierz Choromański z zespołem, dr inż. Edyta Wawrzyńska oraz dr inż. Mariusz Zdanowski.

Naukowcy z PW opracowali pierwsze polskie 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory

W Politechnice Warszawskiej powstała linia autorskich mikroprocesorów 32-bitowych. AGAT, ADELIT i AZURYT to nazwy mikroprocesorów 32-bitowych opracowanych przez naukowców z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW do wykorzystania przez polski przemysł elektroniczny.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje nagrody naukowcom z PW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał prof. Janowi Szmidtowi i prof. Jerzemu Woźnickiemu nagrody indywidualne. Prof. Tadeusz Wierzchoń i dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW otrzymali Nagrody Ministra.

Stanowisko MNiSW na temat sytuacji studentów z zagranicy w Polsce

Za Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamieszczamy komunikat dotyczący warunków studiowania i bezpieczeństwa zagranicznych studentów w Polsce.

Wyróżnienie CSZ PW dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Profesor Henryk Skarżyński został uhonorowany wyróżnieniem Centrum Studiów Zaawansowanych PW „Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque” nazywanym „Kosmosem Pitagorasa”. Pamiątkowa statuetka została przyznana po raz trzeci.

Dr inż. Tomasz Trzciński z WEiTi PW na liście „New Europe 100”

W setce finalistów projektu „New Europe 100” jest 22 Polaków, a wśród nich dr inż. Tomasz Trzciński, adiunkt w Instytucie Informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW - twórca aplikacji Remedio. 

Dydaktyka

Studium Języków Obcych PW w gronie uczelni z uprawnieniami do nauczania języka polskiego

Studium Języków Obcych PW zostało wpisane na listę podmiotów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uprawnionych do organizowania państwowych egzaminów z języka polskiego jako obcego. Politechnika Warszawska jest jedyną publiczną uczelnią techniczną w tym zestawieniu.

Seminarium naukowe WIP-WZ PW

Wydział Inżynierii Produkcji PW oraz Wydział Zarządzania PW zapraszają na seminarium „International transfer of the Japanese-style management and Production systems: Hybrid factories in Six continents”, które poprowadzi prof. Tetsuo ABO z Uniwersytetu Tokijskiego.

Ekosystem Innowacyjności w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW

W czwartek 9 lutego 2017 r. odbyło się seminarium z cyklu „Ekosystem Innowacyjności Politechniki Warszawskiej” pt. Poufność - pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, informacje praktyczne nt. umów o zachowaniu poufności (Non-Disclosure Agreements - NDA).

Wykłady Centrum Studiów Zaawansowanych w semestrze letnim 2016/2017

Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza do zapisów na wykłady w semestrze letnim 2016/2017. Oferta skierowana jest przede wszystkim do doktorantów naszej Uczelni, ale mogą skorzystać z niej również studenci i pracownicy naukowi z innych instytucji badawczych.

Inauguracja III edycji Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej

10 lutego 2017 r. zainaugurowano III edycję Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej. Tematyka ramowa spotkania została ujęta w haśle „Realizacja strategii Ministerstwa Cyfryzacji z perspektywy kompetencji technologicznych”.

10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku PW

Zajęcia dydaktyczne przeznaczone dla osób, które kończą lub zakończyły swoją aktywność zawodową. Miejsce spotkań  - wymiany myśli, szukania inspiracji, zawierania nowych znajomości. Przestrzeń dla rozwoju intelektualnego, sprawnościowego i społecznego.  

Rusza 7. edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Podczas tegorocznych warsztatów kreatywnych uczniowie warszawskich i wrocławskich szkół będą próbować swoich sił jako młodzi wynalazcy. Poznają m.in. tajniki metody szybkiego prototypowania Design Thinking i będą uczyć się projektowania w 3D. W finale programu zaprezentują własne wynalazki.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Zważcie jegomość
- odparł Sanczo Pansa -
że to, co tam się ukazuje,
to nie żadne olbrzymy,
ino wiatraki.

Miguel de Cervantes Saavedera

"

20
Lut

Nabory ZPiT PW

18:00 - 22 Lut 20:00

23
Lut

Seminarium prof. Tetsuo ABO

10:15

23
Lut

Warsztat Design Thinking Zero

13:00 - 16:00

23
Lut

Know-how i tajemnice przedsiębiorstw

15:00 - 16:15

4
Mar

Robomaticon 2017

09:00 - 16:00

14
Mar

Seminarium Naukowe WZ PW VII

15:00 - 17:00

25
Mar

Drzwi Otwarte PW 2017

09:00

28
Mar

Seminarium Naukowe WZ PW V

15:00 - 17:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

adres e-mail: bpw@rekt.pw.edu.pl

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

MNiSW