Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka

Nauka i Dydaktyka

Nauka

IV edycja doktoratów wdrożeniowych

Do tegorocznej, czwartej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” zakwalifikowały się 84 uczelnie i instytuty z 629 kandydatami. W ich gronie znalazła się Politechnika Warszawska.

Nominacje do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymali nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec Przyszłości”.

Naukowiec Przyszłości

Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za projekt „Badania właściwości przeciwnowotworowych nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu - faz MXenes”.

Prof. Mariusz Malinowski laureatem IEEE-IES Anthony J. Hornfeck Service Awards

Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym PW otrzymał nagrodę IEEE Industrial Electronics Society (IES) Anthony J. Hornfeck Service Awards. Doceniono wybitne zasługi naukowca w działalności na rzecz IEEE IES.

PW w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych 2020

Znane są wyniki  Shanghai Global Ranking of Academic Subjects - rankingu najlepszych na świecie uczelni w 54 dyscyplinach naukowych. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w siedmiu z nich, z czego w pięciu na pierwszym miejscu w Polsce.

Granty dla Wydziału MiNI PW

Dr hab. Dariusz Plewczyński, prof. uczelni z Wydziału MiNI PW uzyskał finansowanie w wysokości ponad 2 mln zł na realizację inwestycji „System sztucznej inteligencji do interpretacji sekwencji DNA genomu ludzkiego”. To nie jedyne środki, które trafią do Laboratorium Bioinformatyki i Genomiki Obliczeniowej Wydziału MiNI PW.

Wyniki konkursu na granty badawcze FOTECH-1

Ogłoszony w połowie kwietnia konkurs na granty badawcze FOTECH-1 organizowany przez PW w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Technologie Fotoniczne został rozstrzygnięty. Do finansowania zostało skierowanych 15 projektów.

Wyniki pierwszego konkursu na granty TECHNOLOGIE MATERIAŁOWE-1

W konkursie TECHNOLOGIE MATERIAŁOWE-1 organizowanym przez PW naukowcy złożyli ponad 60 wniosków. Do finansowania Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Technologie Materiałowe skierowała 25 projektów.

Profesura Gościnna NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków w nowym programie wspierającym umiędzynarodowienie polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki - Profesura Gościnna NAWA.

Fred Nathanson Memorial Radar Award dla prof. Mateusza Malanowskiego

Dr hab. inż. Mateusz Malanowski, profesor uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został uhonorowany prestiżową nagrodą IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award.

Ponad 3 mln zł na badania naukowe w ramach konkursu na granty BIOTECHMED-1

W rozstrzygniętym konkursie BIOTECHMED-1 organizowanym przez PW naukowcy złożyli łącznie 54 wnioski. Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Biotechnologia i Inżynieria Biomedyczna skierowała do finansowania 17 projektów o łącznej wartości 3 220 000 zł.

Pierwszy polski laser VCSEL wyprodukowany przy udziale naukowców z PW

Konsorcjum firmy VIGO System, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej opracowało i wyprodukowało prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową (VCSEL). To pierwsze tego typu urządzenie polskiej produkcji.

Projekt MOLCAR z finansowaniem w konkursie POLNOR CCS 2019

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW (a dokładnie - Instytut Techniki Cieplnej) jest liderem przedsięwzięcia MOLCAR, które zostało skierowane do finansowania w konkursie POLNOR CCS 2019 na polsko-norweskie projekty badawcze. Projekt otrzymał najwyższą ocenę. 

Dydaktyka

Inżynieria Internetu Rzeczy - nowy kierunek studiów

W tegorocznej rekrutacji kandydaci zainteresowani ofertą edukacyjną Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW mogą wybrać innowacyjny program skupiony wokół technologii Internetu rzeczy.

Studia z przyszłością na Wydziale Geodezji i Kartografii PW

Kierunki studiów „geoinformatyka” oraz „gospodarka przestrzenna” prowadzone na Wydziale Geodezji i Kartografii PW uzyskały Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością”. Jednocześnie kierunek studiów „gospodarka przestrzenna” uzyskał także Certyfikat Nadzwyczajny „Laur Innowacji”.

Kolejny awans PW w rankingu QS

W najnowszym QS World University Ranking, zestawieniu najlepszych uczelni na świecie, Politechnika Warszawska znalazła się na miejscach 511-520. Zanotowała tym samym awans, ponieważ w ubiegłym roku znajdowała się w grupie uczelni sklasyfikowanych na miejscach 521-530.

eLene4Life - innowacyjne metody szkoleniowe

Wydział Zarządzania PW od roku realizuje międzynarodowy projekt eLene4Life - Learning and Interacting to Foster Employability. W skład konsorcjum projektowego wchodzi 8 instytucji (uczelni, instytutów i fundacji) z 6 krajów europejskich (Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Polska).

Politechnika Warszawska w Round University Ranking

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 551. miejscu na świecie (awans o 40 pozycji) i trzecim w Polsce w międzynarodowym zestawieniu Round University Ranking.

E-learning na Politechnice

Wirus SARS-CoV-2 wprowadził rewolucję w funkcjonowaniu szkół i uczelni na całym świecie. Kampusy opustoszały, a w domowych biurach pracowników i studentów kumulują się teraz działania dydaktyczne, naukowe i administracyjne. Uczelnia funkcjonująca w trybie zdalnym to zjawisko bezprecedensowe.

Informacja dla nauczycieli akademickich PW - kształcenie zdalne

Szczegółowa informacja dla nauczycieli akademickich Politechniki Warszawskiej dotycząca możliwości zdalnego prowadzenia zajęć i narzędzi wspomagających kształcenie na odległość. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie

Haruki Murakami

"

25
Sie

Międzynarodwa Innowacyjność i Konkurencyjność w XXI w.

08:00

3
Wrz

Warsaw Spacetime Conference

00:00 - 4 Wrz 00:00

12
Paź

XXV Targi Pracy na WEiTI PW

08:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości

00:00 - 25 Paź 00:00

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

12
Lis

Konferencja Zbrodnia Katyńska

09:45 - 13 Lis 18:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego