Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Dydaktyka / Oferta Szkoły Biznesu PW jest odpowiedzią na potrzeby rynku

Oferta Szkoły Biznesu PW jest odpowiedzią na potrzeby rynku

Szkoła Biznesu PW jest platformą współpracy świata akademickiego i świata biznesu. Naszą ambicją jest tworzenie nowej jakości edukacyjnej - mówi dr Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

W 2017 r. Szkoła Biznesu PW obchodziła 25-lecie istnienia. Jakie były początki i najważniejsze wydarzenia w historii Szkoły?

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej powstała w 1992 r. jako wynik wspólnego przedsięwzięcia czterech uczelni: HEC School of Management Paris, London Business School, Norwegian School of Economics oraz Politechniki Warszawskiej. Ambicją założycieli było przeniesienie do Polski najlepszych europejskich praktyk kształcenia menedżerskiego. To był czas, gdy w Polsce rodził się wolny rynek.

Przez te wszystkie lata działalności udało się wprowadzić najlepsze standardy kształcenia, oparte o doświadczenia szkół z Paryża, Londynu i Bergen, zaangażować grono międzynarodowych wykładowców i realizować maksymalnie praktyczne podejście do uczenia. Od tamtego czasu do grona międzynarodowych partnerów Szkoły dołączyli m.in.: Salford University, Manchester (Wielka Brytania), Baltic Management Institute (Litwa - szkoła założona przez HEC) oraz GOA Institute of Management (Indie). Międzynarodowość i praktyczny aspekt uczenia cały czas wyróżniają nas na rynku.

Jakimi sukcesami może pochwalić się Szkoła Biznesu?

Z biegiem lat nasza Szkoła bardzo rozwinęła portfolio programów edukacyjnych. Obecnie oferuje kierunki, które są znane od lat i mają wyrobioną silną pozycję na rynku, takie jak: międzynarodowe studia Executive MBA Katalyst, Akademia Psychologii Przywództwa Jacka Santorskiego, Studium Farmakoekonomiki, adresowane do menedżerów sektora farmaceutycznego czy też Total Design Management stanowiące platformę łączącą biznes i design. W ofercie pojawiło się też kilka nowości: studia dla sektora finansowego przygotowujące do zdobycia kwalifikacji ACCA Postgraduate Studies in Accounting&Finance MBA Digital Transformation i MBA Finance & Technology - roczne studia MBA adresowane do osób zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych technologii w biznesie.

Wszystkie programy są odpowiedzią na potrzeby rynku, a ogromnym sukcesem okazały się szczególnie studia MBA Digital Transformation. W czasach, w których technologie informacyjne zmieniają już nie tylko produkty i usługi, ale też modele biznesu i całe rynki, znajomość metod analizy dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji czy blockchain staje się koniecznością.

Jednym ze szczególnych osiągnięć Szkoły jest międzynarodowa akredytacja dla programów MBA - European Programme Accreditation System (EPAS) przyznawana przez European Fundation for Management Development, z siedzibą w Brukseli. EPAS jest akredytacją przyznawaną najlepszym programom na świecie, spełniającym międzynarodowe standardy jakości. Szkoła od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce rankingów MBA w Polsce (1. miejsce w opinii absolwentów i za program EMBA w rankingu MBA Perspektyw, klasa mistrzowska w Ratingu SEM Forum), została też zauważona w rankingach międzynarodowych.

Jak Szkoła Biznesu może przyczynić się do rozwoju Politechniki Warszawskiej?

Szkoła Biznesu PW jest platformą współpracy świata akademickiego i świata biznesu. Naszą ambicją jest tworzenie nowej jakości edukacyjnej, która wynika ze spotkania perspektywy nowych technologii, orientacji na przedsiębiorczość i wysoce etycznego podejścia do zarządzania i rozwoju naszych słuchaczy. Bazując na ponad 25-letnim doświadczeniu Szkoły w realizacji międzynarodowych studiów MBA zapraszamy dziś do udziału w nowatorskich studiach MBA PW, przygotowanych z wielką starannością i z myślą o najważniejszych potrzebach naszej uczelni i jej pracowników.

Przez większość kariery zawodowej łączył Pan doświadczenie biznesowe z akademickim. Co z doświadczenia biznesowego udało się Panu przenieść do Szkoły Biznesu?

Ogromną zaletą Szkoły Biznesu jest zgrany zespół. Z jednej strony są to osoby pracujące nad programami dydaktycznymi oraz zespół administracyjny trzymający pieczę nad realizacją programu. Z drugiej strony są wykładowcy Szkoły - grono profesorów ze szkół o światowej renomie z doświadczeniem biznesowym, jak również praktyków z międzynarodowych firm. Zależy mi bardzo, aby moje doświadczenie wykorzystać w dalszym rozwoju tego zespołu.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

Tak jak zaznaczyłem wcześniej, nasza oferta edukacyjna jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Na pytanie: Czy powinniśmy rozwijać naszą ofertę szerzej czy „głębiej”? moja odpowiedź brzmi: „głębiej”. Oznacza to  skupianie się na kluczowych programach, w których przenika się kontekst biznesowy i technologiczny, ich ciągłe zgłębianie i aktualizowanie. Mówię tu o takich dziedzinach jak np.: transformacja cyfrowa, nowoczesna energetyka czy przemysł 4.0. W tych obszarach, na naszych oczach, dokonuje się rewolucja zmieniająca rynek i biznes. Uważam, że tylko dzięki specjalizacji będziemy mieć ciągły kontakt z rynkiem i będziemy wiarygodni.

Jeśli chodzi o sposób uczenia to będziemy jeszcze więcej uwagi przywiązywać do uczenia warsztatowego, interaktywnego i z udziałem praktyków.

Rozmawiał: Bartosz Matejko

Powiązany materiał:
Studia MBA zwiększają szansę na sukces

Zdjęcia: Szkoła Biznesu PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

18
Cze

Nauka w oparach absurdu

12:00 - 14:00

19
Cze

Dni wolne od pracy w PW

19:00 - 24 Cze 06:00

25
Cze

Uroczystości promocji doktorskich i habilitacyjnych

11:00 - 13:00

27
Cze

Granty ERC - jak odnieść sukces?

09:00 - 13:00

6
Lip

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków

08:00 - 12 Lip 18:00

11
Lip

II seminarium o reaktorach jądrowych HTGR

09:00 - 12 Lip 15:20

2
Wrz

62. Zjazd Naukowy PTCHEM 2019

09:00 - 6 Wrz 15:30

3
Wrz

Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich

09:00 - 7 Wrz 17:30

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW