Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Elektroniczny asystent lekarza z Politechniki Warszawskiej

Elektroniczny asystent lekarza z Politechniki Warszawskiej

Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydział Architektury PW zaprezentowały model pojazdu, który w przyszłości miałby pełnić rolę „asystenta” lekarza/pielęgniarki w szpitalu. „Arti” (od Artificial Intelligence) może posłużyć m.in. do wykonywania powtarzalnych czynności.

„Arti” jest sterowany pilotem, ma dwa koła, żyroskopy do balansowania pozycji pionowej, napęd elektryczny składający się z dwóch akumulatorów oraz podwozie z aluminiowych profili. Tę część, łącznie z elektroniką, wykonał Wydział SIMR PW pod wodzą dr. Przemysława Szulima.

Obudowa została zaprojektowana przez studentów studiów magisterskich jako projekt semestralny na specjalności: Wnętrza i Wzornictwo Przemysłowe w Architekturze i Urbanistyce, pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Dybczyńskiej-Bułyszko, prof. PW. Wykonano ją ze stali nierdzewnej i elementów drukowanych na drukarkach 3D, znajdujących się na Wydziale SiMR PW.

Tak w przyszłości mógłby wyglądać asystent personelu medycznego według Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej/fot. BPW

„Arti” w przyszłości może wesprzeć personel medyczny przy wykonywaniu powtarzalnych czynności, takich jak pomiar temperatury, a także zająć się rozwożeniem elementów sypkich-tabletki, płynów, tlenu czy pracować przy wykrywaniu skażeń i ich usuwaniu.

Źródło: WA PW, dr hab. inż. arch. Anna Dybczyńska-Bułyszko, prof. PW

Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

Mikołaj Rej

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków IWIS 2018

09:00 - 17 Paź 16:00