Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Nagrody Nobla 2018

Nagrody Nobla 2018

Terapia nowotworów immunogennych, fizyka laserów, kierowana ewolucja białek, wpływ ekonomii na zmiany klimatyczne i technologii na gospodarkę oraz walka z przemocą seksualną - to tematy wyróżnione przez komitet noblowski w roku 2018.

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii trafiła do Jamesa P. Allisona i Tasuku Honjo. Wyniki ich badań przyczyniły się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczeniu nowotworów immunogennych, czyli takich, które wyłączają układ immunologiczny.

Nobel z fizyki przyznano trojgu badaczom, którzy dokonali odkryć w zakresie fizyki laserów: Arthurowi Ashkinowi, twórcy optycznej pęsety, oraz Gerardowi Mourou i Donnie Strickland, którzy opracowali metodę tworzenia ultraszybkich impulsów laserowych.

- Odkrycie tegorocznych noblistów z dziedziny fizyki - Gerarda Mourou i Donny Strickland jest szeroko wykorzystywane nie tylko w fizyce, ale również w medycynie, chemii, a nawet mechanice. Lasery femtosekundowe zrewolucjonizowały naukę - powiedział PAP prof. Mirosław Karpierz z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii uhonorowano Frances H. Arnold, George’a P. Smitha i Sir Gregory’ego P. Wintera. Badaczy doceniono za wykorzystanie mechanizmów ewolucyjnych do wytwarzania białek. „Kierowana ewolucja” pozwoliła stworzyć enzymy wykorzystywane w produkcji biopaliw czy leków. Z kolei przeciwciała uzyskane dzięki metodzie fagowej ekspresji peptydów („phage display”) znalazły zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz zaawansowanych nowotworów.

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii przyznano Williamowi Nordhausowi i Paulowi Romerowi za „badania nad relacjami ekonomii i zmian klimatycznych" oraz „badania wpływu rozwoju technologicznego i innowacji na wzrost gospodarczy".

Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Denisa Mukwege, ginekologa z Konga, oraz jezydki Nadii Murad - za walkę z przemocą seksualną.

Nobel z dziedziny literatury został w tym roku odwołany.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW