Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji / Aplikacja pomoże osobom niewidomym

Aplikacja pomoże osobom niewidomym

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad aplikacją dla osób niewidomych. Projekt, który przygotowali zdobył główną nagrodę podczas hackathonu Campus App Challenge. 

Autorami pomysłu jest zespół pięciu studentów: Łukasza Ławniczaka, Jakuba Kmiotka, Mirona Marczuka i Tomasza Urbaszka z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Szymona Stankiewicza z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowali oni model zaawansowanego, wewnątrzbudynkowego GPS, który dzięki asystentowi głosowemu oraz intuicyjnemu sterowaniu poprowadzi osoby niewidome przez korytarze uczelni.

Jurorzy konkursu docenili wszechstronność i prostotę aplikacji, biorąc pod uwagę zarówno możliwości jej wdrożenia na uczelni, jak i użytkowania.  Z aplikacji mogą korzystać również studenci mający problem ze zlokalizowaniem danego miejsca na wydziale.

 - Stworzona przez nas aplikacja, Indoor Available, automatycznie pobiera dane z systemu USOS, dzięki czemu zna indywidualny plan zajęć każdego z użytkowników, a także na bieżąco informuje o ewentualnej zmianie sali lub odwołaniu zajęć - wyjaśnia Tomasz Urbaszek. - Zastosowanie mikrolokalizacji Indoorway umożliwia wyznaczenie najbardziej optymalnej drogi do celu, co w połączeniu z prostą w obsłudze nawigacją głosową pozwala niewidzącym na sprawne pokonywanie wszelkich zakrętów i łatwiejsze poruszanie się po uczelni.

Zauważyliśmy, że o ile przy projektowaniu nowych gmachów wzięto pod uwagę wymagania osób niepełnosprawnych ruchowo, to nie uwzględniono w nich sygnalizacji czy oznakowania dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, przez co do poruszanie się po uczelni staje dodatkowym wyzwaniem - odpowiada Tomasz Urbaszek pytany o powody stworzenia projektu.

Zwycięzcy hackathonu, fot. materiały prasowe

Planowane jest ponad czterdzieści wdrożeń aplikacji na polskich uczelniach oraz podjęcie współpracy ze szkołami za granicą.

Podobny materiał:
Campus App Challenge - konkurs programistyczny

Źródło: BPI
Zdjęcie: Materiały prasowe

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI