Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Z życia społeczności PW / Nawigacja studentów PW dla osób na wózkach inwalidzkich

Nawigacja studentów PW dla osób na wózkach inwalidzkich

Studenci Politechniki Warszawskiej z grupy Civitas pracują nad aplikacją, która pomoże wyznaczyć optymalną trasę osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Grupę projektową Civitas tworzą cztery osoby z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Smart City”: Viktor Szabó i Maciej Szypulski z Wydziału Geodezji i Kartografii, Joanna Lemka z Wydziału Architektury oraz Sebastian Szczebiot w Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Dzięki nawigacji niepełnosprawny będzie mógł przed wyjściem z domu wyznaczyć optymalną trasę dotarcia do celu. Trasa ta będzie spersonalizowana. - Po zainstalowaniu aplikacji każdy użytkownik uzupełni swój profil - wyjaśnia Joanna Lemka. - Zaznaczy tam np. jaki krawężnik czy jaką pochylnię jest w stanie pokonać.

Z czasem użytkownicy aplikacji utworzą społeczność, która czuwać będzie nad aplikacją. - To sami niepełnosprawni będą dodawać do bazy i opisywać przeszkody, które trudno im pokonać. Po zaakceptowaniu przez administratora zostaną one uwzględniane w algorytmie wyszukiwania trasy - wyjaśnia Viktor Szabó.

Przewiduje się, że z nawigacji mogliby korzystać nie tylko niepełnosprawni, ale też ludzie starsi czy rodzice z dziećmi w wózkach.

Zespół pracuje nad prototypem z fragmentem Warszawy. Żeby rozwijać pomysł, potrzeba jednak wsparcia, przede wszystkim informatycznego i finansowego. Studenci Politechniki Warszawskiej wciąż zbierają także dane do aplikacji.

Ankieta dostępna online

Film o projekcie nagrany przez studentów

Źródło: BPI, Agnieszka Kapela
Zdjęcie: Civitas

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW