Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Z życia społeczności PW / Nawigacja studentów PW dla osób na wózkach inwalidzkich

Nawigacja studentów PW dla osób na wózkach inwalidzkich

Studenci Politechniki Warszawskiej z grupy Civitas pracują nad aplikacją, która pomoże wyznaczyć optymalną trasę osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Grupę projektową Civitas tworzą cztery osoby z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Smart City”: Viktor Szabó i Maciej Szypulski z Wydziału Geodezji i Kartografii, Joanna Lemka z Wydziału Architektury oraz Sebastian Szczebiot w Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Dzięki nawigacji niepełnosprawny będzie mógł przed wyjściem z domu wyznaczyć optymalną trasę dotarcia do celu. Trasa ta będzie spersonalizowana. - Po zainstalowaniu aplikacji każdy użytkownik uzupełni swój profil - wyjaśnia Joanna Lemka. - Zaznaczy tam np. jaki krawężnik czy jaką pochylnię jest w stanie pokonać.

Z czasem użytkownicy aplikacji utworzą społeczność, która czuwać będzie nad aplikacją. - To sami niepełnosprawni będą dodawać do bazy i opisywać przeszkody, które trudno im pokonać. Po zaakceptowaniu przez administratora zostaną one uwzględniane w algorytmie wyszukiwania trasy - wyjaśnia Viktor Szabó.

Przewiduje się, że z nawigacji mogliby korzystać nie tylko niepełnosprawni, ale też ludzie starsi czy rodzice z dziećmi w wózkach.

Zespół pracuje nad prototypem z fragmentem Warszawy. Żeby rozwijać pomysł, potrzeba jednak wsparcia, przede wszystkim informatycznego i finansowego. Studenci Politechniki Warszawskiej wciąż zbierają także dane do aplikacji.

Ankieta dostępna online

Film o projekcie nagrany przez studentów

Źródło: BPI, Agnieszka Kapela
Zdjęcie: Civitas