Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Z życia społeczności PW / PW pomaga w walce z koronawirusem

PW pomaga w walce z koronawirusem

W sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 strach i poczucie niepewności są czymś naturalnym. Ważne jednak, by nie poddawać się lękom i zmobilizować do niesienia pomocy. Pracownicy i studenci PW robią to, posiłkując się wiedzą i umiejętnościami wykorzystywanymi do tej pory w salach wykładowych i laboratoriach.

W realizacji wolontariackich planów pomaga specjalistyczny sprzęt, który umożliwia praktyczne wykorzystanie inżynierskich zdolności. Prym wiodą drukarki 3D, idealne do wytwarzania elementów specjalnych przyłbic, które chronią pracowników medycznych przed zakażeniem drogą kropelkową. W różnorodnych akcjach osób związanych z PW wykorzystywane są nie tylko uczelniane maszyny, ale również sprzęt prywatny.

Z inicjatywy Kamila Dei, doktoranta Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, wspieranego przez prof. Przemysława Rokitę, powstała międzywydziałowa akcja drukowania masek ochronnych . W ramach WEiTI prężnie działa m.in. zespół Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki.

Funkcjonujące przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Laboratorium druku 3D zajęło się produkcją przyłbic dla dwóch mazowieckich ośrodków medycznych. Gdy uda się zapewnić im wystarczającą ilość środków ochrony, pomoc zostanie rozszerzona także na inne placówki. Warto wspomnieć, że w ten projekt zaangażowani są również studenci Koła Naukowego Druku 3D.

Liczne inicjatywy w zakresie walki z koronawirusem wpierają także pracownicy Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW i na drukarkach 3D wytwarzają elementy urządzeń ochrony osobistej.

W domowym zaciszu przyłbice drukują także studenci kół naukowych Humanoid oraz ADek, korzystający z prywatnego sprzętu. Bazują oni na modelu udostępnionym przez firmę Prusa Research.

Do grona drukarskich wolontariuszy zaliczają się również założyciele firmy TechOcean i jednocześnie absolwenci Wydziału MEiL. Wspiera ich Bartłomiej Wałpuski, doktorant z Wydziału Mechatroniki PW, który do wydrukowanych elementów dodaje szybki ochronne.

Pracownicy Politechniki Warszawskiej działają także na rzecz wspólnoty uczelni. Dział Rozwoju Innowacyjności Młodych Naukowców w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW w dwa dni uszył 126 maseczek wielokrotnego użytku, które następnie przekazał Straży Akademickiej. Maszyny do szycia miały być przeznaczone dla studentów, którzy w ramach zadania PW Makers nauczyliby się podstaw krawiectwa. Zajęcia zostały odwołane, ale maszyny jak najbardziej się przydały.

Praca z danymi

Produkcja środków ochrony osobistej to nie jedyny wkład naszej społeczności w walkę z konsekwencjami stanu pandemii. W sieci wiele jest sporo przykładów działań, z których efektów skorzystać może każdy z nas.

W uporządkowaniu i przyjaznym zobrazowaniu wielu danych związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i zachorowaniami na COVID-19 pomagają projekty takie jak stworzony przez Mateusza Solińskiego z Wydziału Fizyki PW model do wizualizacji pandemii oraz mapa koronawirusa autorstwa Adama Mazurkiewicza, naszego absolwenta.

Wspomniane wcześniej Koło Naukowe ADek analizuje w ciekawy sposób występowanie koronawirusa na świecie i jego wpływ na zużycie energii.

Przed nami również premiera telemedycznego serwisu, który pomoże pacjentom w kontakcie z lekarzem i uzyskaniu recepty lub zwolnienia lekarskiego. To pomysł braci - studenta Wydziału EiTI oraz absolwenta Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Gimnastyka dla mózgu

Pandemia i związana z nią izolacja wymusza opanowanie nowych form komunikacji, a także edukacji. Nauka na odległość to wyzwanie, ale może przybierać wiele fascynujących form.

Rada Doktorantów zorganizowała warsztaty online z podstaw data science oparte na języku Python. Podczas zajęć wykorzystywane były dane na temat rozwoju epidemii koronawirusa.

Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej rzuca kreatywne wyzwanie i zaprasza do wzięcia udziału w „coronathonie”, w ramach którego uczestnicy stworzą aplikację lub prototyp rozwiązania pomocnego w walce z efektami pandemii.

O dostęp do najlepszej jakości materiałów edukacyjnych zadbał Wydział Fizyki, zamieszczając w internecie „Multimedialny podręcznik do nauki fizyki”, a także niektóre elementy z opracowania „Fizyka w 950 kapsułkach”(dostępne w portalu epodreczniki.pl - przykładowy temat) wraz z materiałami pomocniczymi.

#zostańwdomu i działaj

Do izolacji, ale także aktywnego rozwijania się w czasie zawieszenia tradycyjnych zajęć zachęca w mediach społecznościowych wiele kół naukowych, organizacji studenckich, a także jednostek PW. Zachęcamy do śledzenia ich poczynań i inspirowania się sposobami na kreatywne spędzanie tego nietypowego czasu.

Źródło: Biuro ds. Promocji i Informacji PW

Milczenie - przyjaciel, który nigdy nie zdradza

Konfucjusz

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego