Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Z życia społeczności PW / Studenci Politechniki Warszawskiej zbudują bolid dla niepełnosprawnych - zbiórka zakończona sukcesem

143 osoby wsparły zbiórkę środków na budowę bolidu dla niepełnosprawnych ogłoszoną na platformie PolakPotrafi.pl przez studentów Politechniki Warszawskiej. Dzięki temu uzyskano niezbędne fundusze na zaprojektowanie i budowę pojazdu dostosowanego do osób z ograniczonym zakresem ruchu.

Studenci przeprowadzą szereg badań funkcyjnych i antropometrycznych. To pozwoli skonstruować pojazd dostosowany do osób z ograniczonym zakresem ruchu. Będzie on w pełni sterowalny za pomocą drążka sterowego, umożliwiającego kontrolę nad zespołem napędowym, układem kierowniczym i hamulcowym. Układ napędowy, zgodnie z nowymi trendami w motoryzacji, będzie elektryczny. Bolid będzie posiadał aerodynamiczne poszycie zaprojektowane i specjalnie dostosowane do tego typu konstrukcji. Dzięki szeregowi przeprowadzonych badań funkcyjnych i antropometrycznych będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt jest wspólnym dziełem studentów z czterech kół naukowych działających przy Politechnice Warszawskiej: Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), ADek Koła Naukowego (działającego przy Wydziale Elektrycznym), Koła Naukowego Robotyków (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) oraz Międzywydziałowego Koła Naukowego SmartCity (działa przy Wydziale Inżynierii Lądowej). Zebrana kwota przekroczyła zakładane minimum. Jak podkreślają twórcy - pierwsza wersja pojazdu z ograniczoną mocą będzie kosztować niespełna 50 tys. zł. Część tych środków studenci pozyskali dzięki internetowej zbiórce.

Zdjęcie: BPI

Twoje życie będzie takie, jakim uczynią je Twoje myśli.

Marek Aureliusz

Cze