Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

KRASP apeluje o uelastycznienie programu szczepień

Konferencja Rektorów Akademickich Szkól Polskich apeluje o uelastycznienie programu szczepień w taki sposób, aby umożliwiał studentom  oraz pracownikom szkół wyższych nabycie odporności przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022.

Odkażanie ulic i przystanków możliwe dzięki dronom

Drony na co dzień pomagały w walce z koronawirusem. Kontrolowały przestrzeganie wprowadzanych obostrzeń, transportowały krew, dostarczały leki. Nowe rozwiązanie zakłada, że zostaną dostosowane do rozpylania środków dezynfekujących.

Wydział Elektryczny PW w Wiadomościach Elektrotechnicznych

W majowym wydaniu „Wiadomości Elektrotechnicznych” opublikowano artykuły dotyczące historii Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej obchodzącego w tym roku 100-lecie powstania.

Współpraca polskich uczelni z Imperial College London

Politechnika Warszawska wraz z trzema innymi polskimi uczelniami rozpoczęła współpracę z Imperial College London w zakresie komunikacji naukowej. Celem inicjatywy jest budowanie mostów między nauką, badaczami, opinią publiczną, decydentami, aby kształtować politykę i postawy społeczne w obszarach związanych np. ze zmianami klimatu czy pandemią.

Święty Graal kryptografii

W ramach cyklu Dziennika Gazety Prawnej „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki” o ultrabepezpiecznych układach kryptograficznych opowiadają prof. Piotr Wieczorek i dr inż. Krzysztof Gołofit z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Gaśnica do pożarów instalacji fotowoltaicznych

Pracownicy kieleckiej firmy EkoEnergia Polska, lokatora Kieleckiego Parku Technologicznego, wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem innowacyjnej gaśnicy, która wykorzystywana byłaby do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych.

Kapsułki, które naprawią dziury drogowe

Eksperci firmy Budimex oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią samonaprawiającej się nawierzchni. Uruchomiony wiosną 2020 r. projekt SeHePa znajduje się już w fazie badań przemysłowych.

Polscy naukowcy przygotują modele 3D starożytnego miasta

Naukowcy z Krakowa i Warszawy mimo pandemii kontynuują badania na Cyprze. Planują opracowanie modeli 3D starożytnego, cypryjskiego miasta Nea Pafos.

Radar szumowy z Politechniki Warszawskiej nagrodzony

Demonstrator radaru szumowego krótkiego zasięgu SZURAD opracowany w PW zajął drugie miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność 2021. Konkurs zorganizował portal-mundurowy.pl.

W czasach kryzysu warto postawić na naukę

O wzroście zainteresowania kierunkami dającymi praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania i transformacji biznesowej w czasie pandemii, organizacji zajęć oraz ofercie studiów MBA w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr inż. Paweł Urbański, Dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Polskie uczelnie dostosowują się do zmian na rynku pracy

Polskie uczelnie podejmują różnorodne działania, by sprostać wymaganiom rynku pracy. Przykładowo Politechnika Warszawska rozpoczęła kształcenie m.in. w kierunku aplikacji i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

PW-Sat2 zdeorbitował

Satelita PW-Sat2 zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zakończył swoją misję i spłonął w atmosferze Ziemi. Głównym celem projektu było przetestowanie żagla do deorbitacji.

Słomki z kawowych fusów

EcoBean, startup wywodzący się z Politechniki Warszawskiej, stworzy dla sieci Starbucks słomki z fusów. To pierwsza tego typu inicjatywa na rynku kawiarnianym w Polsce.

Cyfrowej rewolucji nie da się zatrzymać, ale można się na nią przygotować. Wywiad z Rektorem PW

O kluczowej roli technologii w medycynie przyszłości, przekraczaniu granic przez naukowców, rankingach uczelni i wymaganiach względem liderów przyszłego świata w rozmowie z miesięcznikiem „Bank” mówi prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Szczepionka przeciw COVID-19 z Politechniki Warszawskiej

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną na COVID-19. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest partner - firma farmaceutyczna oraz finansowanie.

W PW trwają prace nad polską szczepionką przeciw COVID-19

Zespół z PW pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner - firma farmaceutyczna - oraz finansowanie.

Rewolucja w tworzeniu animacji 3D

To może być przełom w renderowaniu, czyli automatycznej konwersji modeli szkieletowych na komputerze. Polacy chcą ułatwić powstawanie awatarów, wykorzystując do tego metodę uczenia się przy niskim poziomie zaawansowania.

Sztuczna inteligencja a funkcjonowanie Wszechświata

Zespół polskich naukowców w ramach eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów bada algorytmy sztucznej inteligencji wyspecjalizowane w analizie nieuporządkowanych zbiorów Big Data. Badacze chcą dzięki temu poznać m.in. zasady funkcjonowania Wszechświata w skali kwantowej.

Zdjęcia rentgenowskie bezpieczniejsze dla dzieci

Naukowcy z PW we współpracy z inkubatorem innowacji ACTPHAST 4.0 i włoską firmą Italray opracowali algorytm „autokorekty” przetwarzania obrazu w celu zmniejszenia efektów rozpraszania promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu dzieci będą mogły mieć wykonywane zdjęcia rentgenowskie o wyższym kontraście i z użyciem niższych dawek promieniowania.

Sztuczna inteligencja pozwoli zapobiegać przedwczesnym porodom

Po raz kolejny ekspert Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Tomasz Trzciński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych wypowiada się w temacie sztucznej inteligencji. Opracowywana przez Polaków technologia uratuje wiele dzieci od niepełnosprawności, a nawet śmierci.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie

Ludwik Hirszfeld

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI