Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Internetowe źródła wiedzy

Otwarte repozytoria, cyfrowe biblioteki, bezpłatne czasopisma naukowe - naukowcy mają sporo możliwości, by za darmo legalnie korzystać w sieci z najnowszych publikacji naukowych. Gdzie szukać takich źródeł?

Portal go-poland dostępny również w Chinach

Przeznaczony dla cudzoziemców zainteresowanych studiowaniem w Polsce portal go-poland jest już dostępny w Chinach. Platformę internetową przeznaczoną specjalnie dla chińskiej sieci uruchomiono pod adresem www.go-poland.cn.

Kamizelka kuloodporna z wykorzystaniem cieczy

Twórcy specjalnej cieczy, która błyskawicznie twardnieje pod wpływem uderzenia i może znaleźć zastosowanie m.in. w kamizelkach kuloodpornych, liczą, że w tym roku uda im się zakończyć proces komercjalizacji wynalazku. Polskim rozwiązaniem interesują się firmy z całego świata.

Resort nauki chce wspierać międzynarodowe agendy badawcze

Resort nauki jeszcze w tym roku chce ogłosić konkurs na międzynarodowe agendy badawcze koordynowane przez Polaków. Najlepsze konsorcja będą mogły otrzymać nawet po 50-60 mln zł - zapowiedziała w poniedziałek szefowa resortu nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Piąta edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Piąta edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha obejmie m.in. warsztaty dla uczniów w Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej, konkurs na wynalazek oraz platformę internetową Akademia Online, na której będą zamieszczane filmy dedykowane wynalazkom i naukom ścisłym.

Program Rozwoju Kompetencji w praktycznym wymiarze uczelni

W październiku 2015 roku uruchomiony zostanie Program Rozwoju Kompetencji, który zastąpi kierunki zamawiane i wyposaży absolwentów szkół wyższych w umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Studentka PW testuje czujniki światłowodowe w badaniach hodowli neuronów

Połączone w sieci neurony są bazą dla przetwarzania informacji i przechowywania wspomnień. Naukowcy na całym świecie sprawdzają, jak neurony przetwarzają informacje. Prowadzenie badań na hodowlach neuronów chce ułatwić studentka PW. 

W 2015 r. zmieni się system finansowania jednostek naukowych

Od 2015 roku zmieni się system finansowania jednostek naukowych, dzięki czemu najwięcej pieniędzy będą uzyskiwały najlepsze z nich. Szkoły wyższe przygotują zasady potwierdzania umiejętności nabytych poza uczelnią, np. u osób dojrzałych zaczynających studia.

Biblioteka Narodowa wypożycza w systemie Academica

Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w grudniu szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Absolwent PW z nagrodą na miarę czasów

Dr Włodzimierz Lewandowski, absolwent PW, aktualnie pracujący na stanowisku Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sevres pod Paryżem, został laureatem najważniejszej amerykańskiej nagrody metrologii czasu: Precise Time and Time Interval.

Flogiston rozpala płomień zainteresowań

Pokazy o wybuchowym charakterze, podczas których słowo „chemia” nabiera nowego znaczenia – to domena koła naukowego „Flogiston”, finalisty konkursu Popularyzator Nauki 2014. Koło zrzesza studentów Wydziału Chemicznego PW.

Politechnika Warszawska kształci prezesów

Rzeczpospolita opublikowała ranking, w którym Politechnika Warszawska zajęła pierwszą lokatę wśród uczelni kształcących przyszłych prezesów. Wniosek? Studia techniczne budują karierę.

Politechnika Warszawska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

W najnowszym zestawieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podsumowującym dane z tegorocznej rekrutacji na studia, Politechnika Warszawska stanęła na podium z pierwszą lokatą!

Flogiston wśród 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” Politechniki Warszawskiej znalazło się w gronie tegorocznych 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014. To z tego grona kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców. Ich nazwiska poznamy 8 grudnia podczas uroczystej gali w Warszawie

Porozmawiajmy o nauce z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW

W tygodniu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, Telewizja Polska wyemitowała 20 minutowy odcinek rozmowy z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW. Wywiad ogniskował się wokół nadchodzących wydarzeń, w tym 100-lecia Odnowienia Tradycji PW.

Kosmiczne lądowanie Politechniki Warszawskiej

12 listopada 2014 r. na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko wylądował próbnik Philae, wysłany przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach misji Rosetta. W grunt komety wbije się zbudowany przez CBK PAN penetrator MUPUS z technologią opracowaną przez PW.

Czy polscy studenci powracają do kraju z brytyjskich uczelni?

Większość polskich studentów prestiżowych brytyjskich uczelni poważnie rozważa, że wróci kiedyś do Polski - uważa szef Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. A jak podchodzą do tego studenci?

Robot sprzatający z ISE PW

Prototyp robota do czyszczenia na mokro różnego rodzaju podłóg opracowuje firma Robotics Inventions i zespół badaczy z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Maszyna ma być dla ekip sprzątających partnerem, sprząta bowiem duże przestrzenie.

Nagrody Naukowe Polityki rozdane

Nagrody Naukowe Polityki stanowią pełnoprawne wyróżnienie naukowe, które stypendyści eksponują w swoich zawodowych życiorysach.  Co roku ubiega się o nie kilkuset kandydatów, spośród których wyłonionych zostaje 15 finalistów. Właśnie poznaliśmy zwycięzców 14. edycji.

MOEMS-y. Małe cuda CEZAMAT-u

Są maleńkie, a pomogą udoskonalić świat. Struktury zwane MOEMS-ami będzie można wykorzystać m.in. do budowy czujników monitorujących poziom cukru. Nad ich wytwarzaniem będą pracowali naukowcy w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW