Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Flogiston rozpala płomień zainteresowań

Pokazy o wybuchowym charakterze, podczas których słowo „chemia” nabiera nowego znaczenia – to domena koła naukowego „Flogiston”, finalisty konkursu Popularyzator Nauki 2014. Koło zrzesza studentów Wydziału Chemicznego PW.

Politechnika Warszawska kształci prezesów

Rzeczpospolita opublikowała ranking, w którym Politechnika Warszawska zajęła pierwszą lokatę wśród uczelni kształcących przyszłych prezesów. Wniosek? Studia techniczne budują karierę.

Politechnika Warszawska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

W najnowszym zestawieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podsumowującym dane z tegorocznej rekrutacji na studia, Politechnika Warszawska stanęła na podium z pierwszą lokatą!

Flogiston wśród 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” Politechniki Warszawskiej znalazło się w gronie tegorocznych 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014. To z tego grona kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców. Ich nazwiska poznamy 8 grudnia podczas uroczystej gali w Warszawie

Porozmawiajmy o nauce z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW

W tygodniu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, Telewizja Polska wyemitowała 20 minutowy odcinek rozmowy z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW. Wywiad ogniskował się wokół nadchodzących wydarzeń, w tym 100-lecia Odnowienia Tradycji PW.

Kosmiczne lądowanie Politechniki Warszawskiej

12 listopada 2014 r. na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko wylądował próbnik Philae, wysłany przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach misji Rosetta. W grunt komety wbije się zbudowany przez CBK PAN penetrator MUPUS z technologią opracowaną przez PW.

Czy polscy studenci powracają do kraju z brytyjskich uczelni?

Większość polskich studentów prestiżowych brytyjskich uczelni poważnie rozważa, że wróci kiedyś do Polski - uważa szef Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. A jak podchodzą do tego studenci?

Robot sprzatający z ISE PW

Prototyp robota do czyszczenia na mokro różnego rodzaju podłóg opracowuje firma Robotics Inventions i zespół badaczy z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Maszyna ma być dla ekip sprzątających partnerem, sprząta bowiem duże przestrzenie.

Nagrody Naukowe Polityki rozdane

Nagrody Naukowe Polityki stanowią pełnoprawne wyróżnienie naukowe, które stypendyści eksponują w swoich zawodowych życiorysach.  Co roku ubiega się o nie kilkuset kandydatów, spośród których wyłonionych zostaje 15 finalistów. Właśnie poznaliśmy zwycięzców 14. edycji.

MOEMS-y. Małe cuda CEZAMAT-u

Są maleńkie, a pomogą udoskonalić świat. Struktury zwane MOEMS-ami będzie można wykorzystać m.in. do budowy czujników monitorujących poziom cukru. Nad ich wytwarzaniem będą pracowali naukowcy w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.

Niebieska dioda LED uhonorowana Noblem z fizyki

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki.

Fluorescencyjny mikroskop na miarę Nagrody Nobla

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za 2014 r. otrzymali: Eric Betzig, Stefan W. Hell i William E. Moerner. Uhonorowano ich za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Medyczny Nobel 2014 za „wewnętrzny GPS”

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I.Moser za odkrycie w mózgu „wewnętrznego GPS-u” – neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Z nauką przez całe życie

Politechnika Warszawska znajduje się gronie pięciu renomowanych uczelni, które opracowują modele funkcjonowania szkół wyższych dla zintegrowania i popularyzacji nauki przez całe życie.

Perspektywy rynku pracy młodych

Dr Henryka Bochniarz zastanawia się, czy generacja obecnej młodzieży osiągnie w przyszłości przynajmniej taki status, jaki miało szansę uzyskać starsze pokolenie. 

Kuźnie kadr dla biznesu

Politechnika Warszawska jest nie tylko kuźnią kadr, ale i skarbnicą praktycznej wiedzy. O tym, czy nauka, biznes i regulacje prawne sprzyjają rozwojowi wynalazczości – dla Pulsu Biznesu mówi Krzysztof Wieczorek z PW.

Heweliusz w drodze do gwiazd

Wczesnym rankiem 19 sierpnia 2014 r. polski satelita „Heweliusz” rozpoczął misję, dzięki której obserwacja gwiazd stanie się łatwiejsza, a kosmiczne technologie zejdą z nieba na ziemię.

Skanery 3D z Politechniki Warszawskiej

Druk przestrzenny coraz częściej jest postrzegany w wymiarze praktycznej rzeczywistości. Dlatego też grupa naukowców z PW, która w 2000 r. założyła spółkę produkującą skanery 3D, obsługuje obecnie profesjonalne projekty tzw. inżynierii odwrotnej.

Naukowe projekty z przyszłością

Produkcja urządzenia, które umożliwia sterowanie komputerem ustami czy opaski do badania jakości snu to przykłady na to, że w Polsce komercjalizacja badań może się udać. Aby współpraca z biznesem była sprawniejsza trzeba jednak zmian m.in. w myśleniu - komentuje ekonomistka.

Odznaczenia państwowe dla prof. Marka Budzyńskiego i prof. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego

Prof. Marek Budzyński i prof. Konrad Kucza-Kuczyński otrzymali z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. Obaj profesorowie związani są z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,
a niektóre z nich żądałyby,
ażeby zgasło

 

 

Aleksander Świętochowski

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW