Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Metrobusy dla Warszawy w opinii dr Andrzeja Brzezińskiego z PW

Metrobusy na Gocław i do Miasteczka Wilanów? Taki niezwykły środek transportu proponuje dr Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej. Urzędnicy nie chcą na razie mówić szczegółach, choć już rozpoczęły się starania o unijne pieniądze.

Rubinowa Lutnia dla Politechniki Warszawskiej

Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 45 już po raz drugi została przyznana Chórowi Akademickiemu Politechniki Warszawskiej. Poprzednie zwycięstwo chór osiągnął 2 lata temu.

Soczewka Focusa dla klucza nasadowego z PW

Focus w corocznym plebiscycie na najciekawsze polskie innowacje, przyznał I miejsce Karolowi Krasuskiemu, autorowi projektu klucza nasadowego - wzmacniacza momentu o zmiennym przełożeniu.

Studenci Politechniki Warszawskiej wśród 25 „Ludzi Wolności”

Znamy już 25 finalistów plebiscytu „Ludzie Wolności" prowadzonego przez Gazetę Wyborczą. W kategorii Nauka", obok kilku dobrze znanych nazwisk, docenieni zostali również studenci naszej Uczelni, czyli Drużyna Robota „Husar".

Atlas mózgu prof. Wiesława Nowińskiego

Prof. Wiesław Nowiński opracował na podstawie niezliczonej ilości wykonanych fotografii niezwykłe atlasy mózgu. Obrazują one wszystkie detale z dokładnością do 0,1 mm. Takie publikacje są niezwykle pomocne w diagnozowaniu i leczeniu m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, apopleksji, schorzeń psychiatrycznych, czy neurologicznych.

Politechnika w walce z rakiem

Prof. Tomasz Ciach, naukowiec z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej wynalazł przełomową metodę do walki z rakiem.

Płać skanem dłoni

W szwedzkim mieście Lund w kilkunastu sklepach i restauracjach można dokonywać płatności, kładąc dłoń na specjalnym skanerze. To pomysł miejscowego studenta.

Nosy wyprodukowane w laboratorium

Mężczyzna, który utracił nos w wyniku choroby nowotworowej będzie miał wszczepiony nowy, wyhodowany na sztucznym stelażu. Będzie on pokryty komórkami macierzystymi i skórą pobraną z ramienia – pisze Rzeczpospolita.

Zasięg kichania

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania nad… kichaniem. Udało im się dowieść, że zarazki docierają znacznie dalej niż powszechnie sądzono. 

Czy studenci PW znów zwyciężą?

Studenci Politechniki Warszawskiej w ubiegłym roku zwyciężyli we wszystkich kategoriach w międzynarodowym konkursie Aero Design. Czy w tegorocznej edycji powtórzą ten sukces?

Wielkie odkrycie, wielkim przekrętem?

Zespół dr Haruko Obokaty z japońskiego Centrum Biologii Riken przekonywał w styczniu na łamach "Nature", że wystarczy zanurzyć dorosłe komórki w kwaśnym środowisku, by uzyskać właściwości komórek macierzystych. 

Pierwszy wartownik na orbicie

W dniu 3 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej poleci na orbitę okołoziemską pierwszy satelita misji Copernicus – czytamy w serwisie Gazety Wyborczej. 

Stare, czy najstarsze skały?

Wśród naukowców trwa spór, czy odnalezione nad Zatoką Hudsona w Kanadzie skały mogą być najstarszymi odnalezionymi na naszej planecie – czytamy w najnowszym wydaniu magazynu Scientific American. 

PW na wysokich miejscach w rankingu

Tygodnik Wprost przygotował kolejny ranking szkół wyższych, który powstaje we współpracy z pracodawcami. 

Krajowe finały Imagine Cup

W kwietniu odbędą się krajowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów - Imagine Cup.

Trujące uzdrowiska?

Zimą stężenie smogu w polskich miejscowościach uzdrowiskowych osiąga chwilami taki poziom, jak w Pekinie – czytamy w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej. 

Farba "lecząca" zadrapania

Amerykańscy naukowcy opracowali proszek, który potrafi "leczyć" odpryski i zadrapania lakieru. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w pojazdach militarnych. 

Mikroskop do samodzielnego montażu

Bioinżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali mikroskop, który kosztuje zaledwie 50 centów i przeznaczony jest do samodzielnego montażu.

Szybsze czytanie dzięki aplikacji

Amerykańska firma Spritz Inc. zaproponowała aplikację umożliwiającą czytanie z prędkością dochodzącą do tysiąca słów na minutę. 

NASA ofiarą kryzysu na Krymie?

Jak pisze na łamach Gazeta.pl Piotr Cieśliński, Władimir Putin mógłby jednym zarządzeniem sparaliżować amerykański program kosmiczny. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW