Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Pierwszy wartownik na orbicie

W dniu 3 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej poleci na orbitę okołoziemską pierwszy satelita misji Copernicus – czytamy w serwisie Gazety Wyborczej. 

Stare, czy najstarsze skały?

Wśród naukowców trwa spór, czy odnalezione nad Zatoką Hudsona w Kanadzie skały mogą być najstarszymi odnalezionymi na naszej planecie – czytamy w najnowszym wydaniu magazynu Scientific American. 

PW na wysokich miejscach w rankingu

Tygodnik Wprost przygotował kolejny ranking szkół wyższych, który powstaje we współpracy z pracodawcami. 

Krajowe finały Imagine Cup

W kwietniu odbędą się krajowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów - Imagine Cup.

Trujące uzdrowiska?

Zimą stężenie smogu w polskich miejscowościach uzdrowiskowych osiąga chwilami taki poziom, jak w Pekinie – czytamy w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej. 

Farba "lecząca" zadrapania

Amerykańscy naukowcy opracowali proszek, który potrafi "leczyć" odpryski i zadrapania lakieru. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w pojazdach militarnych. 

Mikroskop do samodzielnego montażu

Bioinżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali mikroskop, który kosztuje zaledwie 50 centów i przeznaczony jest do samodzielnego montażu.

Szybsze czytanie dzięki aplikacji

Amerykańska firma Spritz Inc. zaproponowała aplikację umożliwiającą czytanie z prędkością dochodzącą do tysiąca słów na minutę. 

NASA ofiarą kryzysu na Krymie?

Jak pisze na łamach Gazeta.pl Piotr Cieśliński, Władimir Putin mógłby jednym zarządzeniem sparaliżować amerykański program kosmiczny. 

Piękna matematyka

Naukowcy z University College w Londynie przeprowadzili badania obrazowe mózgu, z których wynika, że złożony ciąg cyfr i liter we wzorze matematycznym może wywołać takie same odczucia jak arcydzieła sztuki. 

Iron Man w rzeczywistości

W 2018 roku na wyposażeniu sił specjalnych amerykańskiej armii może się znaleźć kombinezon, którego funkcje wydają się być żywcem wyjęte z filmów science fiction, takich jak Iron Man.

Budowa kolejnych polskich satelitów przed nami

Gazeta Wyborcza w artykule pt. "Polska chce być satelitarna" sporo miejsca poświęca pierwszemu polskiemu satelicie wysłanemu na orbitę. Jego twórcami są studenci Politechniki Warszawskiej. 

Kosmiczna nierównowaga

Jak donosi Scientific American, potwierdzają się przypuszczenia kosmologów sprzed dekady – Wszechświat może być dziwnie nierówny. 

Militarne zastosowania grafenu

Jak informuje Puls Biznesu, grafen budzi zainteresowanie polskich przedsiębiorców z sektora obronnego. 

WUT-1 w mediach

Artykuł pracowników Wydziału Chemicznego PW w prestiżowym piśmie chemicznym Angewandte Chemie spotkał się ze sporym zainteresowaniem mediów. 

Heweliusz na orbicie dopiero w maju

Opóźnił się start polskiego satelity naukowego Heweliusz. Start satelity został przeniesiony na maj. Powodem opóźnienia jest usterka chińskiej rakiety. 

Wspieranie studiów dających zatrudnienie

Rząd planuje finansować uczelnie, których absolwenci znaleźli zatrudnienie. Pomysł popierają pracodawcy, pojawiają się jednak wątpliwości. 

Walka z plagiatorami

Rzeczpospolita opisuje powstawanie otwartego systemu antyplagiatowego (OSA), które tworzy Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji z Poznania. Czy będzie lepszy od używanego dziś przez większość uczelni?

Targi CES 2014

Odbywające się w Las Vegas targi Consumer Electronics Show to jedne z najważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. Na ich podstawie przewidywane są główne trendy w branży na dany rok. 

Efektywniejszy sen dzięki specjalnej opasce

Dwóch absolwentów Politechniki Warszawskiej i student Uniwersytetu Medycznego w Warszawie stworzyli opaskę na oczy, dzięki której będzie można spać krócej, ale efektywniej. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW