Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Fluorescencyjny mikroskop na miarę Nagrody Nobla

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za 2014 r. otrzymali: Eric Betzig, Stefan W. Hell i William E. Moerner. Uhonorowano ich za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Medyczny Nobel 2014 za „wewnętrzny GPS”

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I.Moser za odkrycie w mózgu „wewnętrznego GPS-u” – neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Z nauką przez całe życie

Politechnika Warszawska znajduje się gronie pięciu renomowanych uczelni, które opracowują modele funkcjonowania szkół wyższych dla zintegrowania i popularyzacji nauki przez całe życie.

Perspektywy rynku pracy młodych

Dr Henryka Bochniarz zastanawia się, czy generacja obecnej młodzieży osiągnie w przyszłości przynajmniej taki status, jaki miało szansę uzyskać starsze pokolenie. 

Kuźnie kadr dla biznesu

Politechnika Warszawska jest nie tylko kuźnią kadr, ale i skarbnicą praktycznej wiedzy. O tym, czy nauka, biznes i regulacje prawne sprzyjają rozwojowi wynalazczości – dla Pulsu Biznesu mówi Krzysztof Wieczorek z PW.

Heweliusz w drodze do gwiazd

Wczesnym rankiem 19 sierpnia 2014 r. polski satelita „Heweliusz” rozpoczął misję, dzięki której obserwacja gwiazd stanie się łatwiejsza, a kosmiczne technologie zejdą z nieba na ziemię.

Skanery 3D z Politechniki Warszawskiej

Druk przestrzenny coraz częściej jest postrzegany w wymiarze praktycznej rzeczywistości. Dlatego też grupa naukowców z PW, która w 2000 r. założyła spółkę produkującą skanery 3D, obsługuje obecnie profesjonalne projekty tzw. inżynierii odwrotnej.

Naukowe projekty z przyszłością

Produkcja urządzenia, które umożliwia sterowanie komputerem ustami czy opaski do badania jakości snu to przykłady na to, że w Polsce komercjalizacja badań może się udać. Aby współpraca z biznesem była sprawniejsza trzeba jednak zmian m.in. w myśleniu - komentuje ekonomistka.

Odznaczenia państwowe dla prof. Marka Budzyńskiego i prof. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego

Prof. Marek Budzyński i prof. Konrad Kucza-Kuczyński otrzymali z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. Obaj profesorowie związani są z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

Zwycięski proMYK IV edycji dla Politechniki Warszawskiej

proMYK Katarzyny Kołys

W czwartej edycji  konkursu proMYK jury doceniło pracę Katarzyny Kołys z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW w kategorii „Autorskie działania promocyjne i komunikacyjne na rzecz uczelni i/lub nauki”.

Politechnika Warszawska wspiera Fundację IT Leader Club Polska

Fundacja IT Leader Club Polska, poinformowała o wsparciu jakie zapewnia Rektor Politechniki Warszawskiej dla Programu ABC Rozwoju, włączając się tym samym w akcję przekazywania sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych.

Uwłaszczenie naukowców według eksperta Politechniki Warszawskiej

Kto powinien zajmować się wdrażaniem patentów i czy dorobek polskich naukowców powinien zostać uwłaszczony? Tygodnik Polityka cytuje wypowiedź eksperta z naszej Uczelni.

Ultraszybkie fotodetektory grafenowe

Ultraszybkie detektory podczerwieni oparte na grafenie opracowują Politechniki Warszawska i Łódzka wraz z firmą Vigo System S.A. Ich zalety przybliża dr inż. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki PW.

Metrobusy dla Warszawy w opinii dr Andrzeja Brzezińskiego z PW

Metrobusy na Gocław i do Miasteczka Wilanów? Taki niezwykły środek transportu proponuje dr Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej. Urzędnicy nie chcą na razie mówić szczegółach, choć już rozpoczęły się starania o unijne pieniądze.

Rubinowa Lutnia dla Politechniki Warszawskiej

Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 45 już po raz drugi została przyznana Chórowi Akademickiemu Politechniki Warszawskiej. Poprzednie zwycięstwo chór osiągnął 2 lata temu.

Soczewka Focusa dla klucza nasadowego z PW

Focus w corocznym plebiscycie na najciekawsze polskie innowacje, przyznał I miejsce Karolowi Krasuskiemu, autorowi projektu klucza nasadowego - wzmacniacza momentu o zmiennym przełożeniu.

Studenci Politechniki Warszawskiej wśród 25 „Ludzi Wolności”

Znamy już 25 finalistów plebiscytu „Ludzie Wolności" prowadzonego przez Gazetę Wyborczą. W kategorii Nauka", obok kilku dobrze znanych nazwisk, docenieni zostali również studenci naszej Uczelni, czyli Drużyna Robota „Husar".

Atlas mózgu prof. Wiesława Nowińskiego

Prof. Wiesław Nowiński opracował na podstawie niezliczonej ilości wykonanych fotografii niezwykłe atlasy mózgu. Obrazują one wszystkie detale z dokładnością do 0,1 mm. Takie publikacje są niezwykle pomocne w diagnozowaniu i leczeniu m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, apopleksji, schorzeń psychiatrycznych, czy neurologicznych.

Politechnika w walce z rakiem

Zdjęcie gazety

Prof. Tomasz Ciach, naukowiec z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej wynalazł przełomową metodę do walki z rakiem.

Płać skanem dłoni

W szwedzkim mieście Lund w kilkunastu sklepach i restauracjach można dokonywać płatności, kładąc dłoń na specjalnym skanerze. To pomysł miejscowego studenta.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI