Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Nosy wyprodukowane w laboratorium

Mężczyzna, który utracił nos w wyniku choroby nowotworowej będzie miał wszczepiony nowy, wyhodowany na sztucznym stelażu. Będzie on pokryty komórkami macierzystymi i skórą pobraną z ramienia – pisze Rzeczpospolita.

Zasięg kichania

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania nad… kichaniem. Udało im się dowieść, że zarazki docierają znacznie dalej niż powszechnie sądzono. 

Czy studenci PW znów zwyciężą?

Studenci Politechniki Warszawskiej w ubiegłym roku zwyciężyli we wszystkich kategoriach w międzynarodowym konkursie Aero Design. Czy w tegorocznej edycji powtórzą ten sukces?

Wielkie odkrycie, wielkim przekrętem?

Zespół dr Haruko Obokaty z japońskiego Centrum Biologii Riken przekonywał w styczniu na łamach "Nature", że wystarczy zanurzyć dorosłe komórki w kwaśnym środowisku, by uzyskać właściwości komórek macierzystych. 

Pierwszy wartownik na orbicie

W dniu 3 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej poleci na orbitę okołoziemską pierwszy satelita misji Copernicus – czytamy w serwisie Gazety Wyborczej. 

Stare, czy najstarsze skały?

Wśród naukowców trwa spór, czy odnalezione nad Zatoką Hudsona w Kanadzie skały mogą być najstarszymi odnalezionymi na naszej planecie – czytamy w najnowszym wydaniu magazynu Scientific American. 

PW na wysokich miejscach w rankingu

Tygodnik Wprost przygotował kolejny ranking szkół wyższych, który powstaje we współpracy z pracodawcami. 

Krajowe finały Imagine Cup

W kwietniu odbędą się krajowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów - Imagine Cup.

Trujące uzdrowiska?

Zimą stężenie smogu w polskich miejscowościach uzdrowiskowych osiąga chwilami taki poziom, jak w Pekinie – czytamy w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej. 

Farba "lecząca" zadrapania

Amerykańscy naukowcy opracowali proszek, który potrafi "leczyć" odpryski i zadrapania lakieru. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w pojazdach militarnych. 

Mikroskop do samodzielnego montażu

Bioinżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali mikroskop, który kosztuje zaledwie 50 centów i przeznaczony jest do samodzielnego montażu.

Szybsze czytanie dzięki aplikacji

Amerykańska firma Spritz Inc. zaproponowała aplikację umożliwiającą czytanie z prędkością dochodzącą do tysiąca słów na minutę. 

NASA ofiarą kryzysu na Krymie?

Jak pisze na łamach Gazeta.pl Piotr Cieśliński, Władimir Putin mógłby jednym zarządzeniem sparaliżować amerykański program kosmiczny. 

Piękna matematyka

Naukowcy z University College w Londynie przeprowadzili badania obrazowe mózgu, z których wynika, że złożony ciąg cyfr i liter we wzorze matematycznym może wywołać takie same odczucia jak arcydzieła sztuki. 

Iron Man w rzeczywistości

W 2018 roku na wyposażeniu sił specjalnych amerykańskiej armii może się znaleźć kombinezon, którego funkcje wydają się być żywcem wyjęte z filmów science fiction, takich jak Iron Man.

Budowa kolejnych polskich satelitów przed nami

Gazeta Wyborcza w artykule pt. "Polska chce być satelitarna" sporo miejsca poświęca pierwszemu polskiemu satelicie wysłanemu na orbitę. Jego twórcami są studenci Politechniki Warszawskiej. 

Kosmiczna nierównowaga

Jak donosi Scientific American, potwierdzają się przypuszczenia kosmologów sprzed dekady – Wszechświat może być dziwnie nierówny. 

Militarne zastosowania grafenu

Jak informuje Puls Biznesu, grafen budzi zainteresowanie polskich przedsiębiorców z sektora obronnego. 

WUT-1 w mediach

Artykuł pracowników Wydziału Chemicznego PW w prestiżowym piśmie chemicznym Angewandte Chemie spotkał się ze sporym zainteresowaniem mediów. 

Heweliusz na orbicie dopiero w maju

Opóźnił się start polskiego satelity naukowego Heweliusz. Start satelity został przeniesiony na maj. Powodem opóźnienia jest usterka chińskiej rakiety. 

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI