Biuletyn PW / Przegląd prasowy / ALICJA w Wielkim Zderzaczu Hadronów i dziwna materia

ALICJA w Wielkim Zderzaczu Hadronów i dziwna materia

Detektor ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów bada oddziaływania cząstek dziwnych. Pomogą one lepiej zrozumieć, co się dzieje we wnętrzach gwiazd neutronowych. W eksperymencie biorą udział Polacy.

W ramach eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą międzynarodowy zespół naukowców bada tzw. kwarki dziwne. Naukowcy chcieli bliżej poznać oddziaływania materii, w skład której wchodzi choć jeden kwark dziwny. Sama publikacja dotycząca oddziaływań protonów z cząstkami ksi oraz omega ukazała się właśnie w „Nature”.

Nasza grupa z Politechniki Warszawskiej od wielu dekad zajmuje się badaniem oddziaływań między parami cząstek poprzez pomiar ich korelacji. W eksperymencie ALICE uczestniczymy od początku zbierania danych - przygotowywaliśmy też teoretyczną podstawę badań takich korelacji. Nasza grupa jest liderem w tym obszarze wiedzy - podsumował w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Adam Kisiel z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Naukowiec tłumaczył, do czego może się przydać poznanie oddziaływań dziwnej materii - Choć to badania podstawowe, to bezpośrednio są one związane z modelowaniem zjawisk w gwiazdach neutronowych, a także w zderzeniach gwiazd neutronowych.

Prof. Adam Kisiel przypomniał, że od kilku lat - także dzięki obserwacjom fal grawitacyjnych - naukowcy mają możliwość podglądania, co się dzieje w zderzeniach gwiazd neutronowych. Jedną z kluczowych niewiadomych w zrozumieniu gwiazd neutronowych jest pytanie, czy w samym ich centrum znajdują się cząstki dziwne. Nasze przewidywania teoretyczne mówią, że mogłyby tam być. Nie do końca jednak wiemy jeszcze, jak oddziałują ze sobą cząstki dziwne i zwykłe - jak proton-neutron. A jeśli zmieniają się szczegóły tych oddziaływań, w dramatyczny sposób zmienia to i własności gwiazd neutronowych. Dlatego tak ważne jest, by te oddziaływania poznać - wyjaśniał ekspert.

Więcej w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „ALICJA w Wielkim Zderzaczu Hadronów podsłuchuje rozmowy dziwnej materii”

Źródło i grafika: PAP Nauka w Polsce

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry