Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Absolwent PW z nagrodą na miarę czasów

Absolwent PW z nagrodą na miarę czasów

Dr Włodzimierz Lewandowski, absolwent PW, aktualnie pracujący na stanowisku Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sevres pod Paryżem, został laureatem najważniejszej amerykańskiej nagrody metrologii czasu: Precise Time and Time Interval.

Prestiżową nagrodę Precise Time and Time Interval przyznaje Instytut Nawigacji w Manassas. Otrzymują ją uczeni zajmujący się kategorią czasu. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: laureat Nagrody Nobla z fizyki za wkład w konstrukcję zegarów atomowych - dr Norman F. Ramsey, twórca GPS - Roger Lee Easton, współtwórca skal czasu TAI i UTC oraz definicji sekundy - prof. Bernard Guinot, twórca zegarów atomowych - dr Leonard S. Cutler.

Dr Włodzimierz Lewandowski jest absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1975 r.). Studia doktoranckie z geodezji satelitarnej odbył w Instytucie Geofizyki PAN. Oddelegowany do francuskiego Państwowego Instytutu Geograficznego w roku 1980, uzyskał tam tytuł doktora-inżyniera.

Od 1985 r. pracuje na stanowisku Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sèvres pod Paryżem. Od roku 2001 jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN. W Stanach Zjednoczonych pracował w amerykańskim Państwowym Instytucie Wzorców i Technologii (NIST). Przewodniczył Podkomisji Czasu w amerykańskim Komitecie Cywilnym GPS. Współpracował z Kongresem Polonii Amerykańskiej ws. technik satelitarnych.

Działa jako ekspert Komisji Europejskiej ds. systemu nawigacji satelitarnej GALILEO, opartego na metrologii czasu. Uczestniczy w pracach Międzynarodowego Komitetu ONZ ds systemów nawigacji satelitarnej (ICG). Jest także autorem wprowadzenia rosyjskiego systemu GLONASS do obliczeń międzynarodowego czasu atomowego. Od 2009 roku występuje w roli doradcy hinduskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) ws. hinduskiego systemu nawigacji satelitarnej (IRNSS).

14 listopada 2014 r. podczas obchodów Święta Politechniki Warszawskiej dr Włodzimierz Lewandowski został wpisany do Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Warszawskiej w uznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe, zawodowe i społeczne.

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…