Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Aplikacja monitorująca powietrze w Płocku nagrodzona

Aplikacja monitorująca powietrze w Płocku nagrodzona

„Płockostan” - aplikacja przygotowana przez zespół studentów Politechniki Warszawskiej wygrała w tegorocznym maratonie programistów - City Coders Hackathon Płock. Może monitorować zanieczyszczenie powietrza oraz utrudnienia komunikacyjne na terenie miasta.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony City Coders Hackathon Płock były: mobilność, bezpieczeństwo i przedsiębiorczość. Prace oceniano m.in. pod względem innowacyjności, społecznej użyteczności, potencjału biznesowego, a także designu, funkcjonalności oraz łatwości wdrożenia. Celem konkursu było stworzenie aplikacji użytecznych na co dzień dla mieszkańców Płocka i turystów, odwiedzających miasto.

Zwycięską aplikację przygotował zespół studentów Politechniki Warszawskiej - Łukasz Skarżyński, Bartosz Barwikowski i Konrad Daroch. „Płockostan” przekazuje aktualne informacje o pojawieniu się w powietrzu substancji niebezpiecznych, a jednym z jego elementów jest mapa, która pokazuje w jakim kierunku zanieczyszczenia przemieszczają się pod wpływem wiatru.

Jak wyjaśnił płocki Urząd Miasta - główny organizator maratonu - Aplikacja ma więcej funkcji. Ostrzega np. o awariach i wypadkach, z powodu których nie ma na wybranych ulicach przejazdu lub o utrudnieniach w poruszaniu się po ulicach z powodu np. jakiejś imprezy. Pozwala również interweniować w sytuacjach kryzysowych, np. w razie wypadku drogowego. Zamiast telefonować do dyżurnego policji, czy straży pożarnej i tłumaczyć, co i gdzie się wydarzyło, wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać do dyżurnego. Zapowiedziano, że zwycięskie aplikacje czeka wdrożenie.

Współorganizatorem City Coders Hackathon Płock, który odbył się w dniach 16-17 czerwca br. był CIFAL (Centre International de Formation des Autorites/Acteurs Locaux - Międzynarodowe Centrum Szkoleniowe dla Władz/Podmiotów Lokalnych). Jest to powołany w 2004 r. afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR. Wydarzenie honorowym patronatem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Źródło: Radio dla Ciebie

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW