Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Ciepło z kawowych fusów

Ciepło z kawowych fusów

EcoBean, spółka spin-off powołana przy Politechnice Warszawskiej, zajęła się przetwarzaniem kawowych fusów w brykiet. To jednak dopiero początek. Twórcy rozwiązania wykorzystując fusy chcą produkować polimery biodegradowalne, a z nich kubki, talerzyki, opakowania na żywność.

Każdego dnia na świecie wypijanych jest około 2,25 mld filiżanek kawy, a 25 tys. ton odpadów z kawy ląduje na wysypiskach. W samej Polsce co roku powstaje ok. 120 tys. ton surowca w postaci fusów, przy czym liczba ta z roku na rok zwiększa się.

Fusy można wykorzystać ponownie, choć dotychczas korzystano z tej możliwości w ograniczonym zakresie. Nad ich nowym zastosowaniem pracuje m.in. spin-off powołany przy Politechnice Warszawskiej, firma EcoBean.

Firma ma w planach budowę zeroemisyjnej i zeroodpadowej fabryki, przetwarzającej fusy z kawy. - Szukaliśmy rozwiązania, które dawałoby możliwość zagospodarowania sporych ilości tego odpadu - mówi Marcin Koziorowski, prezes zarządu EcoBean. Dlatego na początku postawiono na produkcję brykietu z kawowych fusów. Twórcy rozwiązania nie mają jeszcze certyfikatu, który upoważniałby do palenia brykietem w grillach, kominkach czy piecach. Sukces przedsięwzięcia w dużej mierze zależy również od logistyki, a dokładniej zdolności do pozyskiwania w sposób efektywny surowca.

Twórcy rozwiązania wykorzystując fusy chcą produkować polimery biodegradowalne - PLA. A z nich kubki, talerzyki, opakowania na żywność. Na świecie taki polilaktyd zaczęto też wykorzystywać do produkcji np. oprawek do okularów.

Więcej informacji o firmie EcoBean i jej rozwiązaniu w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Ogień w kominku dzięki fusom z kawy”.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI