Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Czy nauka w USA ma również wolne?

Czy nauka w USA ma również wolne?

W związku z nieprzyjęciem ustawy budżetowej Biały Dom wstrzymał pracę części amerykańskich instytucji federalnych. W portalu Gazeta.pl pojawił się artykuł, w którym czytamy, że paraliż dotknął również tamtejszą naukę.

Zamknięto parki narodowe, które były finansowane z rządowych pieniędzy. Taki sam los spotkał ogrody zoologiczne. W Smithsonian’s National Zoo przestały nawet działać kamery, za pośrednictwem których internauci mogli obserwować nowo narodzoną pandę wielką.

Narodowy Instytut Zdrowia wysłał do domu ponad połowę swojego personelu, czyli ponad 40 tys. osób. Realizowane są tylko najważniejsze dla zdrowia usługi. Jeszcze większy procent pracowników odpoczywa od codziennych obowiązków w NASA. Tam z 18 tys. zatrudnionych do pracy przychodzi raptem 600 osób (w tym sześciu astronautów znajdujących się obecnie na orbicie). W dniu zamknięcia rządu (1 października) agencja obchodziła 55. urodziny.

Amerykanie nie będą mieli problemu z otrzymywaniem informacji o pogodzie. Narodowa Służba Pogodowa pozostawiła w pracy blisko 4 tys. pracowników. W amerykańskiej służbie geologicznej pozostały na posterunku raptem 43 osoby. Kolejnych 200 ma pilnować swoich komórek w przypadku poważnych zdarzeń. Do domu zostali odesłani m.in. wszyscy naukowcy odpowiedzialni za analizę jakości wody.

Kryzys nie ominął również agencji zajmującej się ochroną środowiska. W pracy pozostało 7 proc. stanu osobowego agencji. Wstrzymane zostały prace nad standardami emisji dla elektrowni oraz dla paliw odnawialnych.

Źródło – Jacek Krywko: Rząd USA ma przymusowe wolne. Co z nauką?, http://wyborcza.pl/1,75476,14712394,Rzad_USA_ma_przymusowe_wolne__Co_z_nauka_.html

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI