Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Debata o innowacjach z udziałem prof. Stanisława Wincenciaka

Debata o innowacjach z udziałem prof. Stanisława Wincenciaka

Profesor Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej wziął udział w debacie Rzeczpospolitej „Polskie Innowacje", która  zainaugurowała konkurs „Orzeł Innowacji.”

W artykule z dnia 1 kwietnia „Czas firm otwartych na innowacje” czytamy, że aby zintensyfikować liczbę nowatorskich projektów rodzących się w Polsce trzeba zmienić system edukacji i wsparcia biznesu. Uczestnicy debaty „Polskie Innowacje", która zainaugurowała konkurs „Orzeł Innowacji", nie mają wątpliwości, że nadchodzi dobry okres dla polskiej myśli naukowej oraz jej komercjalizacji.

 – Polska to jeden z tych krajów, w których gotowość do projektowania i prototypowania jest bardzo wysoka. Polska gospodarka ma więc wielką szansę stać się gospodarką w pełni opartą na wiedzy i innowacyjności. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest zaangażowanie władzy, sektora akademickiego oraz przedsiębiorców – mówi Filip Thon, prezes RWE cytowany w artykule podsumowującym debatę.

Niemniej według Jakuba Ratajczaka, dyrektora zarządzającego spółki Easy Pack – nawet duże środki nie uczynią z Polski drugiej Ameryki.

Profesor Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej, podkreśla że polskie uczelnie są urządzone zupełnie inaczej niż te w Stanach Zjednoczonych. – Na uczelni w USA przy większej liczbie pracowników naukowo-badawczych niż u nas, kształci się znacznie mniej studentów. Na Politechnice Warszawskiej mamy 36 tys. studentów. Przy takiej masie nie jesteśmy w stanie kształcić projektowo, problemowo – wyjaśnia profesor podczas spotkania w redakcji „Rzeczpospolitej”.

W nowej perspektywie UE na działania B+R oraz innowacje zostanie przeznaczonych ok. 18 mld euro. Priorytetem będą projekty realizowane w tzw. inteligentnych specjalizacjach.

Debatę poprowadził Andrzej Krakowiak, redaktor działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. Jej pełna treść dostępna jest w wydaniu „Rzeczpospolitej” z dnia 1 kwietnia 2015 r. lub w serwisie archiwum.rp.pl

Podobny artykuł:
Kuźnie kadr dla biznesu

Źródło: Czas firm otwartych na innowacje, Rzeczpospolita z dnia 1 kwietnia 2015 r.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW