Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Do pieszych miast droga jest daleka

Do pieszych miast droga jest daleka

Dr inż. Andrzej Brzeziński z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, współautor Lubelskich Standardów Pieszych, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej wyjaśnia dlaczego polskie miasta są wciąż mało przyjazne dla piechurów.

Lubelskie Standardy Infrastruktury Pieszej to dokument będący m.in. efektem trwającej ponad rok współpracy mieszkańców, urzędników i radnych w ramach projektu „Miasto dla ludzi”. Projekt Standardów zawiera najważniejsze założenia, których celem jest kompleksowy rozwój komunikacji pieszej w Lublinie. Podobne strategie funkcjonują również w innych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni.

W rozmowie z Rzeczpospolitą dr inż. Andrzej Brzeziński zaznaczył, że pracując nad standardami dla Lublina inspirowano się wzorami stosowanymi w innych miastach, sięgano głównie po doświadczenia skandynawskie i niemieckie.

Na pytanie jak ocenia poziom przyjazności polskich miast dla pieszych, ekspert z Wydziału Inżynierii Lądowej odpowiedział: Bardzo źle. Co prawda opracowuje się standardy rozwiązań, są też przykłady dobrych praktyk, ale zaległości są ogromne. Powszechne jest parkowanie samochodów na chodnikach, w efekcie chodniki są w złym stanie technicznym. Są też zbyt wąskie, niedostosowane do osób o ograniczonej mobilności (…). Występują liczne bariery (np. grodzone osiedla), przeszkody (uskoki, krawężniki). Potrzeby ruchu pieszego nie są dostrzegane na skrzyżowaniach (…).

Wywiad z dr. inż. Andrzejem Brzezińskim został zamieszczony na łamach dziennika Rzeczpospolita w dniu 5 listopada 2018 r.

Źródło: Rzeczpospolita

Nie zagłębiaj się w przeszłości, nie śnij o przyszłości, skoncentruj swój umysł
na obecnej chwili.

Budda