Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Dorobek życia przekazany na rzecz młodych badaczy

Dorobek życia przekazany na rzecz młodych badaczy

Anonimowy dar pary stulatków dla fundacji wspierającej młodych naukowców świadczy o tym, jak ważna może być polska nauka dla ludzi z nią niezwiązanych. Małżeństwo przekazało na ten cel dorobek swojego życia.

Państwo X nie mieli dzieci, a z biegiem lat coraz trudniej było im samodzielnie radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Zdecydowali przenieść się do domu seniora, gdzie łatwiej dbać o zdrowie i rytm dnia. Wzięli ze sobą ulubione meble, książki, pamiątki.

Jak się tu wprowadzaliśmy, zlikwidowaliśmy cały nasz dobytek: mieszkanie, samochód, działkę. Nie mamy spadkobierców, a kogoś chcemy wspomóc. Od paru lat wspieramy Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Przypadkowo dowiedziałam się o stypendiach START. Czytałam czasopismo, w którym znalazłam informację o wspieraniu młodych badaczy, którzy mają osiągnięcia. Przeczytałam o tym mężowi, bo on ma słaby wzrok i nie czyta samodzielnie. Uznaliśmy, że tę ideę warto wspierać. Wspieramy jak możemy i jeżeli jeszcze pożyjemy, będziemy to robić nadal - tłumaczyła gospodyni.

Małżeństwo przekazało na rzecz młodych naukowców niebagatelną kwotę, a mimo to pragnęli pozostać anonimowi, gdyż ważna była tylko świadomość, że uczestniczą w honorowej sprawie. Nie zamierzali wspierać konkretnych dziedzin nauki. Jak mówią - w każdej dziedzinie potrzebny jest postęp.

O darowiźnie, istotnej dla programu stypendialnego START, informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na stypendia dla najlepszych młodych badaczy u progu kariery naukowej.

Więcej w artykule PAP Nauka w Polsce pt. „Dorobek życia przekazany na rzecz nauki”

Źródło i grafika: naukawpolsce.pap.pl

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa