Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Dzięki PW-Sat2 kosmos bardziej dostępny

Dzięki PW-Sat2 kosmos bardziej dostępny

Polska Agencja Kosmiczna (PAK) przypomniała, że w Polsce jest realizowanych sześć projektów związanych z konstruowaniem mikro- i nanosatelitów. Dwa ze zbudowanych satelitów: PW-Sat2 zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej oraz ICEYE-X2 wyniesiono na orbitę okołoziemską.

- Miniaturyzacja satelitów i optymalizacja kosztów wyniesienia na orbitę najmniejszych obiektów prowadzi do zwiększenia dostępności kosmosu - podkreśliła w swym komunikacie Polska Agencja Kosmiczna. - O ile wcześniej satelity posiadały jedynie państwa czy najbogatsze agencje kosmiczne, obecnie na własne satelity mogą też sobie pozwolić mniejsze jednostki organizacyjne, w tym podmioty prywatne, instytuty naukowo-badawcze czy uniwersytety - wskazała.

Jak przypomniała PAK, pierwszy polski satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską 13 lutego 2012 r. Był to CubeSat o nazwie PW-Sat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). PW-Sat krążył po orbicie 2 lata, 8 miesięcy i 15 dni, a 28 października 2014 r. spłonął w atmosferze.

Więcej o projektach związanych z satelitami w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „PAK: w Polsce realizowanych jest 6 projektów dot. budowy mikro- i nanosatelitów”

Powiązane materiały:

PW-Sat2 w kosmosie
PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki
PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos
PW-Sat2 opuścił Polskę

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: pw-sat.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry