Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Elektryzujące zestalanie się cieczy

Elektryzujące zestalanie się cieczy

Grupa naukowców z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej wyjaśnia dlaczego ciecz elektroreologiczna pod wpływem pola elektrycznego w krótkim czasie zwiększa swoją lepkość i tworzy ciało stałe.

W czasopiśmie „Physica D: Nonlinear Phenomena” wyniki opublikowali: doktorant mgr inż. Michał Łepek oraz profesorowie Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Agata Fronczak i dr hab. inż. Piotr Fronczak. 

Ciecz elektroreologiczna wydaje się zwyczajną cieczą do momentu, kiedy pojawia się odpowiednie pole elektryczne. Wtedy zaczyna koagulować i zachowuje się jak ciało stałe. Jeśli włączy się napięcie między elektrodami zanurzonymi w cieczy, powstaje między nimi tzw. mostek. Rozpływa się on, kiedy napięcie zanika.

Przez lata ciecz elektroreologiczna znalazła różnorodne zastosowania inżynierskie, m.in. w hamulcach, sprzęgłach, amortyzatorach itp. Dotychczas brakowało jednak ścisłego i efektywnego opisu teoretycznego zachodzących zmian. Badacze z Politechniki Warszawskiej zaproponowali teoretyczne wyjaśnienie procesu koagulacji, w którym następuje tworzenie tzw. łańcuchów liniowych, czyli grup cząstek ułożonych w łańcuchy.

Nasza praca daje konkretny opis statystyczny cząstek w dowolnym momencie koagulacji. Można ten opis wykorzystać do lepszego zrozumienia dynamiki procesu i być może do polepszenia sprawności urządzeń, które korzystają z koagulacji elektroreologicznej - wyjaśniał mgr inż. Michał Łepek.

Więcej w artykule PAP Nauka w Polsce „Elektryzujące zestalanie się cieczy lepiej zrozumiane”

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI