Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Eureka! I co dalej?

Eureka! I co dalej?

Przegląd prasowy

Dziennik Gazeta Prawna przybliżył problemy polskich naukowców z wprowadzaniem wynalazków do produkcji.

Prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej opracował z zespołem cewniki, w których zastosowano rozwiązania minimalizujące tarcie oraz mające działanie antybakteryjne. Wynalazkiem zainteresowała się bydgoska firma Galmed, która ostatecznie wprowadziła je do produkcji.

Okazuje się jednak, że happy end w przypadku wynalazków to w polskiej rzeczywistości rzadkość. Przekonał się o tym m.in. Bogdan Kuberacki, twórca elektrycznego samochodu, mogącego się obracać wokół własnej osi. Pojazd powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych, a zastosowane rozwiązania mają ułatwić im wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Wynalazca nie znalazł jednak inwestora gotowego zapłacić za produkcję pojazdu funkcjonującego pod nazwą SpinCar.

Podobne trudności napotkali twórcy projektu Cyber-Oko. W telewizyjnym konkursie urządzenie okrzyknięto wynalazkiem roku, jednak nawet taki tytuł nie pomógł dotychczas w znalezieniu producenta. Urządzenie umożliwia komunikację z osobami zdolnymi do poruszania jedynie oczami. Politechnika Gdańska (tam został zrealizowany projekt) wypożycza sprzęt na bezpłatnych umowach licencyjnych. Nie udało się jednak wynalazku urynkowić.

Według Dziennika Gazety Prawnej problemem w Polsce jest nawet samo opatentowanie wynalazku. Przedsiębiorstwa bardzo rzadko mają własnych rzeczników patentowych. Zazwyczaj korzysta się z kancelarii specjalizujących się w tej tematyce. Ich usługi do tanich jednak nie należą. Ponadto trzeba wycenić sam patent, a kancelarie życzą sobie za taką usługę nawet 100 tys. zł.

Kolejny problem wymieniany przez gazetę to zdobywanie pieniędzy na badania. Rzadko polscy naukowcy mają komfortową sytuację, gdy to biznes składa zamówienie na projekt. Takie szczęście miał jednak prof. Ciach z Politechniki Warszawskiej, który na zlecenie firmy farmaceutycznej wymyślił lek przeciwdziałający zarastaniu naczyń krwionośnych.

Polskie patenty wypadają blado w statystykach. Firmy takie jak BASF, czy Siemens rocznie zgłaszają 1,5 tys. patentów. Jest to trzykrotnie wyższa liczba w porównaniu z liczbą zgłoszeń patentowych wszystkich polskich firm w 2012 roku. Teoretycznie lepiej w tym zestawieniu wypadają uczelnie wyższe, jednak w porównaniu z europejską czołówką jest jeszcze wiele do nadrobienia. Polskie uczelnie często rezygnują z drogiej ochrony patentowej po kilku latach bezowocnych prób skomercjalizowania wynalazku.

źródło - S. Czubkowska, K. Klinger: Innowacja i do szuflady,  Dziennik Gazeta Prawna, 13 września 2013 r.

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

25
Mar

Warszawskie Dni Informatyki 2022

09:00 - 26 Mar 18:00

4
Kwi

10. edycja European Young Engineers Conference

09:00 - 18:00

25
Kwi

XIV Europejski Kongres Gospodarczy

00:00 - 27 Kwi 00:00

9
Maj

Microwave and Radar Week 2022

00:00 - 11 Maj 00:00

17
Maj

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2022

10:00 - 18 Maj 14:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI