Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Gaśnica do pożarów instalacji fotowoltaicznych

Gaśnica do pożarów instalacji fotowoltaicznych

Pracownicy kieleckiej firmy EkoEnergia Polska, lokatora Kieleckiego Parku Technologicznego, wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem innowacyjnej gaśnicy, która wykorzystywana byłaby do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych.

- To będzie dwukomorowe urządzenie gaśnicze zawierające dwa środki gaśnicze. Pierwsza z nich odcinać będzie dopływ prądu do instalacji, druga natomiast będzie odpowiadać za gaszenie źródła pożaru. Będzie to rozwiązanie innowacyjne, do tej pory nie ma takiego produktu na rynku. I nie chodzi tylko o Polskę, ale o cały świat - mówi dr hab. inż. Rafał Porowski, prof. Politechniki Świętokrzyskiej, który jest pomysłodawcą tego rozwiązania i tym samym odpowiada za jego wdrożenie.

Nad substancją odcinającą dopływ prądu oraz różnymi dodatkami do substancji chemicznych, które można by wykorzystać pracują również badacze z Politechniki Warszawskiej.

Pomysł zdobył uznanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przyznało kieleckiej firmie dofinansowanie na ten cel.

Z rozwiązania będzie korzystać firma EkoEnergia Polska, ale jak zaznaczają jej przedstawiciele urządzenie trafi również do sprzedaży. Produkt powinien pojawić się na rynku w pierwszej połowie 2023 r.

Więcej informacji o nowatorskiej gaśnicy w artykule pt. „Innowacyjna gaśnica powstaje w Kielcach”, opublikowanym na stronie Urzędu Miasta Kielce.

Źródło: www.um.kielce.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI