Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Geodeci przed nowymi wyzwaniami

Geodeci przed nowymi wyzwaniami

Geodezja stoi przed licznymi wyzwaniami współczesności i z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. O zawodzie geodety, jego miejscu w procesie inwestycyjnym oraz poziomie edukacji w rozmowie dla Przeglądu Technicznego mówił dr hab. inż. Janusz Walo, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich PW.

Geodezja i kartografia, choć korzystają z najnowszych naukowych zdobyczy i intensywnie rozwijają nowe metody, mają długą tradycję. Pierwsza w Polsce katedra geodezji powstała już na początku XVII wieku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od tego czasu wiele się zmieniło, a w społecznym odbiorze dawno przyjęły się działy geodezji, takie jak geodezja satelitarna, fotogrametria czy teledetekcja.

A praca geodetów i kartografów jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania bez mała całej gospodarki. To, praca o charakterze interdyscyplinarnym, wymagająca współpracy ze specjalistami z takich branż, jak budownictwo, architektura, planowanie, nieruchomości, transport, nawigacja i wiele innych - pokreślił dr hab. inż. Janusz Walo, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Z rozmową można zapoznać się w numerze 9-10/2019 Przeglądu Technicznego - „Sumienie przestrzeni - geodeci przed nowymi wyzwaniami”. W artykule również o nowej klasyfikacji dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, nauczaniu matematyki oraz konieczności stałego podnoszenia kwalifikacji.  

Źródło: Przegląd Techniczny
Zdjęcie: PW

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI