Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Grafen szansą polskiej nauki?

Grafen szansą polskiej nauki?

W październikowym wydaniu magazynu Focus poświęcono obszerny artykuł grafenowi, odkrytej niedawno odmianie węgla. 

W 2004 roku Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze wytworzyli dwuwymiarowy grafen. Kilka lat później za swoje odkrycie dostali Nagrodę Nobla. Otrzymany przez nich materiał był trwały, elastyczny, lekki, świetnie przewodził ciepło i elektryczność. Świat nauki w krótkim czasie ogarnęła grafenowa gorączka, która zmobilizowała zespoły badawcze i inwestorów.

Polacy nie przegapili swojej szansy. Tomasz Augustyniak w swoim artykule przybliżył sylwetki doktora Mariusza Zdrojka, kierownika Pracowni Nanostruktur na Politechnice Warszawskiej oraz doktora Jarosława Judka z tego zespołu. Nasza uczelnia projektuje w konsorcjum z firmą VIGO System detektory optoelektryczne (czujniki reagujące na światło) z zastosowaniem supercienkego kryształu węgla. Według autora artykułu mogą one podbić przemysł zbrojeniowy i kosmiczny.
Według firmy BCC Research warto inwestować w grafen. Za dwa lata rynek wyrobów z dodatkiem tego materiału będzie wart 67 milionów dolarów, a w 2020 roku jego wartość ma wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Magazyn Focus ostrzega jednak, że Polacy muszą się śpieszyć, ponieważ badania nad grafenem prowadzą wielkie firmy pokroju IBM. Amerykanie mają już najnowocześniejsze laboratoria, a Polacy dopiero takie tworzą. Korporacje ze Stanów Zjednoczonych mają również przewagę doświadczenia w dziedzinie nanoelektroniki. Szansą polskiej nauki może być innowacyjność i poszukiwanie nowych zastosowań dla tego materiału.

Detektory to tylko jedna z wielu możliwości zastosowania grafenu w przemyśle. Planuje się go wykorzystywać przy produkcji giętkich wyświetlaczy dotykowych, a Amerykanie próbowali wzmacniać tym materiałem rakiety tenisowe i używać przy produkcji filtrów do odsalania wody. Membrany z tlenku grafenu mogłyby nawet ułatwić destylację wódki.

Plany są zatem ambitne, jednak na chwilę obecną grafen przysparza naukowcom szeregu problemów. Naukowcy potrafią tworzyć pojedyncze warstwy węgla na płytce, jednak jego jakość nie jest porównywalna do jakości płatka oderwanego od bryłki grafitu.

Według polskich naukowców warto znaleźć w przemyśle nisze, w których będzie można stosować grafen. Dobrym rozwiązaniem może być również produkcja samego wysokojakościowego materiału.

źródło – Tomasz Augustyniak: Grafen, druga młodość polskiego węgla, Focus, nr 10/2013

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

25
Mar

Warszawskie Dni Informatyki 2022

09:00 - 26 Mar 18:00

4
Kwi

10. edycja European Young Engineers Conference

09:00 - 18:00

25
Kwi

XIV Europejski Kongres Gospodarczy

00:00 - 27 Kwi 00:00

9
Maj

Microwave and Radar Week 2022

00:00 - 11 Maj 00:00

17
Maj

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2022

10:00 - 18 Maj 14:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI