Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Intuition-1 - polski komercyjny satelita

Intuition-1 - polski komercyjny satelita

Konsorcjum polskich firm pracuje nad komercyjnym satelitą. Jego zadaniem będzie obserwacja Ziemi za pomocą unikalnego systemu, umożliwiającego przetwarzanie danych jeszcze na pokładzie.

Satelita Intuition-1 to projekt konsorcjum FP Space. Celem jego misji będzie obserwacja Ziemi z wykorzystaniem kamery hiperspektralnej i zaawansowane przetwarzanie danych jeszcze na pokładzie, co jest innowacyjnym pomysłem.

Obecnie - jak przekonują twórcy projektu - ilość danych generowanych przez satelity obrazujące Ziemię jest ogromna. Wymusza to częste sesje komunikacyjne z Ziemią, gdzie potrzebna jest duża liczba stacji naziemnych. Znaczna część informacji, które do nas trafiają, jest też odrzucana na przykład z powodu zbyt dużego zachmurzenia. By to zmienić w Intuition-1 zostanie umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Podzielenie tego pasma na 150 kanałów pomoże uzyskać zdecydowanie więcej informacji w stosunku do aktualnie istniejących na rynku instrumentów. Większa liczba kanałów pozwoli z kolei na podniesienie jakości wykonywanych zdjęć satelitarnych. Jak zakładają autorzy - możliwa będzie co najmniej 100-krotna redukcja ilości danych przesyłanych z satelity na Ziemię.

Planowana jest budowa całej konstelacji różnych satelitów, których głównym celem pozostanie obserwacja Ziemi. Technologia nad którą pracuje zespół naukowców może być zastosowana w rolnictwie precyzyjnym. Obrazowanie hiperspektralne ma umożliwić wykrywanie chorób roślin, czy sprawdzanie działania zastosowanego oprysku. Inne zastosowania zdjęć to wykorzystanie ich do monitoringu jakości powietrza, tworzenia map gleb, czy stanu zdrowia lasów.

Konsorcjum będzie również opracowywać oprogramowanie do interpretacji danych satelitarnych napływających z orbity. W Gliwicach budowana jest natomiast naziemna stacja bazowa, która wcześniej posłuży satelicie PW-Sat2, konstruowanemu przez studentów Politechniki Warszawskiej. Projekt budowy Intuition-1 dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zamiarem jego twórców jest by znalazł się on na orbicie w 2022 roku.

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.

Juwenalia Płockie 2018

16:00 - 27 Maj 23:00