Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Naukowi oszuści

Naukowi oszuści

Wyssane z palca dane, fabrykowane dowody, fikcyjne badania – Rzeczpospolita na podstawie francuskiego pisma „Science et Avenir” przygotowała ranking największych szalbierzy w świecie nauki.

Na pierwszym miejscu zestawienia największych naukowych oszustów znalazł się niemiecki anestezjolog prof. Joachim Boldt. Pismo „Anesthesiea & Analgesia” wycofało jedną z jego prac po tym, gdy rutynowa kontrola wykazała brak jakiejkolwiek dokumentacji dotyczącej pacjentów uczestniczących rzekomo w badaniach klinicznych. Gdy redakcja skontrolowała inne dokonania niemieckiego badacza okazało się, że wycofać należałoby kolejnych 88 artykułów.

Kolejne miejsce przyznano dr. Naoyuki Nakao, który opisał w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” skuteczne leczenie nadciśnienia kombinacją dwóch leków. Jego metodą w samych Stanach Zjednoczonych leczono 140 tys. pacjentów. Okazało się, że jakość badań okazała się fatalna a dr Nakao nie uzyskał na nie zezwolenia. Brakowało również grupy, która otrzymywałaby placebo.

Na podium znalazł się również prof. Scott S. Reuben, który specjalizował się w leczeniu bólu pooperacyjnego. Po latach okazało się, że lekarz sfabrykował dane dotyczące sześciu badań klinicznych. Wycofano 24 artykuły opublikowane przez tego amerykańskiego profesora.

Rzeczpospolita przypomniała również postać południowokoreańskiego badacza - Hwang Woo-suk oznajmił na łamach „Science”, że sklonował ludzkie zarodki i uzyskał komórki macierzyste. Okazało się, ze jego praca była sfabrykowana.
Z przypadkami oszustw mamy do czynienia nie tylko w świecie medycyny. Do dziś nie udało się potwierdzić eksperymentu Stanleya Ponsa i Martina Fleischmanna, którzy w 1989 roku oznajmili, że wynaleźli prostą metodę wykonania zimnej fuzji, czyli reakcji, w której utrzymuje się więcej energii z mniejszej ilości energii.

Źródło – Krzysztof Kowalski: Parada uczonych szalbierzy, Rzeczpospolita, 14-15 grudnia 2013 r.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI