Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Naziemny Segment Współpracujący Copernicus

Naziemny Segment Współpracujący Copernicus

Polskie instytucje naukowe i przemysłowe uzyskają dostęp do danych satelitarnych z konstelacji satelitów Sentinel. Wynika to z porozumienia parafowanego przez Wiceministra, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosława Gowina z Europejską Agencją Kosmiczną. 

Dokument dotyczy przystąpienia Polski do Naziemnego Segmentu Współpracującego. Wynegocjowane porozumienie zostało parafowane w związku z piątą rocznicą obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zostanie podpisane po zakończeniu wymaganych procedur.

Copernicus to europejski program monitorowania Ziemi, który obejmuje obserwacje obszarów morskich i lądowych, atmosfery, zmian klimatu, usług dotyczących przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz kwestii zapewnienia bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest zapewnienie Europie ciągłego i niezależnego dostępu do danych. Koordynatorem wdrożenia programu w kraju jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnictwo w Naziemnym Segmencie Współpracującym to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia założonego celu - rozwoju infrastruktury do przetwarzania i wykorzystania danych satelitarnych. Kolejnym etapem będzie uruchomienie repozytorium danych satelitarnych, które stanowić będzie bazę dla krajowej platformy wielotematycznej. Informacje w nim się znajdujące wykorzystywane będą przez administrację publiczną na potrzeby efektywniejszej realizacji zadań m.in. w dziedzinach  takich jak bezpieczeństwo i obronność. 

Źródło: www.nauka.gov.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,
a niektóre z nich żądałyby,
ażeby zgasło

 

 

Aleksander Świętochowski

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW