Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Nowa misja na Marsa. Z polskim udziałem

Nowa misja na Marsa. Z polskim udziałem

Pierwsza w historii misja dedykowana badaniom głębokiego wnętrza Marsa - NASA InSight wyruszyła 5 maja 2018 r. Polska firma zaprojektowała i wykonała mechanizm, który zbada właściwości gruntu planety. 

Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 r. W ramach misji na Marsa zostanie wysłany bezzałogowy lądownik, który ma dokonać historycznego zbadania planety Mars. Czas jej trwania przewidziany jest na dwa lata. Jak podsumował Bruce Banerdt, główny badacz misji InSight - W pewien sposób InSight jest takim naukowym wehikułem czasu, który dostarczy nam informacji o najwcześniejszych etapach historii Marsa sprzed 4,5 miliarda lat. Pomoże nam dowiedzieć się w jaki sposób formują się obiekty skaliste takie jak Ziemia, jej księżyc, a nawet planety w innych układach planetarnych.

Jednym z trzech głównych urządzeń, które zabierze ze sobą misja InSight będzie HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) - próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. Wykonawcą tego mechanizmu jest Astronika, która zaangażowała do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Warszawską oraz Politechnikę Łódzką.

Jak podkreśla Bartosz Kędziora, prezes Astroniki - To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną. To także istotny krok naprzód, jeśli chodzi o badania kosmosu w ogóle, bo takie urządzenie po raz pierwszy w historii wbije się aż 5 m pod powierzchnię Marsa i dostarczy danych, które dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących budowy tej planety.

Jerzy Grygorczuk, wiceprezes Astroniki, projektował już w swojej karierze penetrator MUPUS na misję Rosetta - pierwszą w historii misję, której celem było lądowanie na komecie.

Powiązany materiał:

Kosmiczne lądowanie Politechniki Warszawskiej

Źródło: astronika.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI