Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Opublikowanego wynalazku nie można opatentować

Opublikowanego wynalazku nie można opatentować

Naukowiec, który zdecyduje się na publiczne ujawnienie swojego wynalazku przed datą zgłoszenia patentowego, musi się liczyć z ryzykiem odmowy przyznania patentu.

Dyskusja o tym, czy opublikowany wynalazek można opatentować, rozgorzała po deklaracji dr. Jarosława Dudy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, że zamierza złożyć protest ws. wniosku patentowego zgłoszonego w USA przez Google. We wniosku dostrzega swoje rozwiązania.

Jak tłumaczy w rozmowie z PAP rzeczniczka patentowa Politechniki Warszawskiej dr Grażyna Padée, niezależnie od tego, kto i gdzie opublikował wynalazek, publikacja niweczy przymiot nowości. „Jeżeli dr Duda udostępnił swoją koncepcję w Internecie, to nie może być ona potem opatentowana. Ale inaczej jest, jeżeli nie wszystko zostało wcześniej opublikowane” - zaznaczyła dr Grażyna Padée. Podkreśliła, że ujawnieniem nie jest zaprezentowanie rozwiązań w korespondencji, o ile było obwarowane warunkiem zachowania tajemnicy.

„Poza tym może być tak, że to, co opracował naukowiec, stanowi podstawę do dalszych badań. Jeżeli w wyniku dalszej współpracy powstało kolejne rozwiązanie różniące się od tego pierwotnego, to ono może być przedmiotem patentu, jeżeli spełnia przesłanki zdolności patentowej” - tłumaczyła w rozmowie z PAP dr Padée.

Wniosek patentowy złożony przez Google dotyczy kodowania ANS, które pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego chciałby, żeby z jego pomysłu mógł korzystać każdy.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Jesteśmy z tego samego materiału co nasze sny.

We are such stuff as dreams are made on.

William Shakespeare

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja Komunikacji Społecznej

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW