Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Opublikowanego wynalazku nie można opatentować

Opublikowanego wynalazku nie można opatentować

Naukowiec, który zdecyduje się na publiczne ujawnienie swojego wynalazku przed datą zgłoszenia patentowego, musi się liczyć z ryzykiem odmowy przyznania patentu.

Dyskusja o tym, czy opublikowany wynalazek można opatentować, rozgorzała po deklaracji dr. Jarosława Dudy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, że zamierza złożyć protest ws. wniosku patentowego zgłoszonego w USA przez Google. We wniosku dostrzega swoje rozwiązania.

Jak tłumaczy w rozmowie z PAP rzeczniczka patentowa Politechniki Warszawskiej dr Grażyna Padée, niezależnie od tego, kto i gdzie opublikował wynalazek, publikacja niweczy przymiot nowości. „Jeżeli dr Duda udostępnił swoją koncepcję w Internecie, to nie może być ona potem opatentowana. Ale inaczej jest, jeżeli nie wszystko zostało wcześniej opublikowane” - zaznaczyła dr Grażyna Padée. Podkreśliła, że ujawnieniem nie jest zaprezentowanie rozwiązań w korespondencji, o ile było obwarowane warunkiem zachowania tajemnicy.

„Poza tym może być tak, że to, co opracował naukowiec, stanowi podstawę do dalszych badań. Jeżeli w wyniku dalszej współpracy powstało kolejne rozwiązanie różniące się od tego pierwotnego, to ono może być przedmiotem patentu, jeżeli spełnia przesłanki zdolności patentowej” - tłumaczyła w rozmowie z PAP dr Padée.

Wniosek patentowy złożony przez Google dotyczy kodowania ANS, które pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego chciałby, żeby z jego pomysłu mógł korzystać każdy.

Cechą życia jest pęd ku przyszłości.

Antoni Kępiński

adres e-mail: bpw@rekt.pw.edu.pl